Opublikowano Dodaj komentarz

Gore-Tex Thermium i inne materiały ocieplające w obuwiu

Gore-Tex Thermium w obuwiu na niskie temperatury

Zobacz jakie materiały do ocieplania, w zastosowaniach profesjonalnych, używane są w butach zimowych na ekstremalnie niskie temperatury.
W tym krótkim zestawieniu pomijamy oczywiście materiały typu filc czy wełnę, ze względu na wysoką nasiąkliwość wodą co dyskwalifikuje te materiały w zastosowaniach profesjonalnych. Wybór na rynku nie jest duży, do tej pory króluje THINSULATE (który jest dla wszystkich powszechnie dostępny) oraz różne rodzaje membran Gore-Tex z warstwą izolacyjną jednak na rynku pojawił się nowa alernatywa, oferująca dużo lepszą izolację przy znacznie mniejszej grubości. Mowa tu o:

Gore-Tex THERMIUM – co to jest?

SEKRET KRYJĄCY SIĘ ZA IZOLACJA GORE-TEX THERMIUM™

Polimer (PTFE) o wysoce zaawansowanych właściwościach został połączony z aerożelem krzemionkowym, najlżejszym na świecie elementem stałym i najlepszym stałym izolatorem termicznym, co dało w efekcie innowacyjny materiał izolacyjny. Sam aerożel został opracowany przez NASA i stosowany był jako środek zapewniający izolację w wahadłowcach przy ponownym wejściu ich w atmosferę. Taka była geneza powstania materiału THERMIUM, który zapewnia aktualnie najlepszą dostępną izolację, a przy tym ma tylko 1,7 mm grubości mniej więcej grubość monety 5 zł.

GORE-TEX THERMIUM - ocieplenie buty zimowe
Różne rodzaje ocieplenia w butach zimowych. Tutaj GORE-TEX THERMIUM

Izolacja THERMIUM Gore-Tex Izolacja GORE-TEX THERMIUM™ umieszczone jest w obszarze palców, czyli tam gdzie jej najbardziej potrzebujesz – ponieważ to właśnie tam stopy najszybciej tracą ciepło. Oznacza to koniec kompromisów: zachowaj ciepło na zewnątrz i komfort podczas przebywania w środku.

Buty zimowe w których zastosowano GORE-TEX THERMIUM

I tak technologia kosmiczna schodzi na ziemię i trafia do butów Prabos a konkretnie do modeli  POLAR WOLF i GRIZZLY

Czy ten materiał jest naprawdę taki rewelacyjny?

Zobacz poniższe wideo i oceń sam

 

Aerogelflower.jpg
Door NASA/JPL – http://stardust.jpl.nasa.gov/photo/aerogel.html, Publiek domein, Koppeling

 

Dlaczego Thermium™ a nie inny materiał izolujący?

PROBLEM
Dodanie grubej warstwy ocieplającej do butów zwiększa ich objętość, zmniejszając zwinność i oddychalność, które są kluczowe dla maksymalnej wydajności obuwia.

ROZWIĄZANIE
Buty Thwaito z membraną GORE-TEX z izolacją THERMIUM™ stawiają czoła temu wyzwaniu poprzez wprowadzeniu opatentowanej, ultracienkiej (mającej grubość zaledwie 1,7 mm), lekkiej i nieściśliwej izolacji THERMIUMTM firmowanej przez Gore-Tex

 

Dobra izolacja nawet w mokrym środowisku

W przeciwieństwie do konwencjonalnej izolacji tekstylnej, izolacja GORE-TEX THERMIUM™  może być stosowana nawet w mokrym środowisku dzięki niskiemu wchłanianiu wody może ona wciąż zachować swoje wysokie parametry izolacyjne (tak jak ma to miejsce w kurtkach z Primaloftem vs puch)
Dlatego te buty mogą być idealnym rozwiązaniem dla osób, które podróżują w zróżnicowanych warunkach, gdzie czasami możemy mieć do czynienia z wodą.

Skoro ten materiał jest tak rewelacyjny to dlaczego nie jest umieszczony w całym bucie?

Według firmy Gore, dzięki zastosowaniu mapowania termicznego ustalono, że pole palców jest krytycznym obszarem utraty ciepła, który najszybciej wpływa przy ekstremalnie zimnych temperaturach na wychłodzenie stóp. Sugerują oni umieszczenie warstwy izolacji Gore-Tex THERMIUM w tym strategicznym miejscu, aby zachować około 80% ciepła stopy bez “zmniejszania zwinności i oddychalności, które są kluczowe dla maksymalnej wydajności obuwia” lub zmiany podstawowego kształtu i konstrukcji buta.

Buty wyłącznie na niskie temperatury?

 

Niekoniecznie. Zaletą tego nowoczesnego materiału jest poszerzenie zakresu działania izolacji w temperaturach do -50 stopni. Natomiast w temperaturach wyższych zachowuje się jak każda inna izolacja. Gdy na zewnątrz temperatury są wyższe w tych butach nie jest za gorąco, dotyczy to temperatur w granicach od do 5 stopni. 

 

 

Kolejnym materiałem, który jest stosowany do ocieplania butów jest:

Gore-Tex z warstwą izolacyjną

GORE-TEX 3 XL KELVIN 650, membrana Gore-Tex ze zintegrowaną warstwą izolującą.

Dla większości ludzi – Gore-Tex to tylko cienka membrana. Laminat ten występuje jednak w wielu postaciach np. do zimowych butów na ekstremalne mrozy stosowa jest membrana Gore-Tex o nazwie handlowej GORE-TEX 3 XL KELVIN 650 ,  którą to producenci butów otrzymują w gotowej postaci. W przypadku tej konkretnej membrany materiał użyty jako warstwa ocieplająca w laminacie jest pod względem technologicznym podobny do wspominanego Thinsulate.

Stosowanie tych materiałów napotyka jednak pewne ograniczenia, wynikające z ich grubości, zwłaszcza w rejonie palców, czyli tam gdzie przy niskich temperaturach najbardziej marzną nogi. Stosowanie tak grubej warstwy materiału powoduje, że buty są bardzo szerokie, trochę toporne i przypominają śniegowce… lub ludzika Michelina. Z tego względu w obszarze palców stosowane są z reguły materiały cieńsze o niższej gramaturze co znacznie wpływa jednak na właściwości izolacyjne. Tego rodzaju membrana została użyta w wyżej wspomnianych modelach Thwaito i Grizzly.

 

Dodatkowe informacje o rodzajach membran Gore-Tex stosowanych w obuwiu

Logo Gore-Tex

 Gore-Tex w butach – aż 7 różnych membran! (aktualizacja 2022)

Nie wszyscy o tym wiedzą ale w butach trekkingowych i wojskowych stosuje się 7 różnych membran w zależności od przeznaczenia obuwia. Niewłaściwa membrana może obniżyć komfort. Wyjaśniamy jakie są różnice w poszczególnych rodzajach membran w butach i do jakich warunków są odpowiednie.

0 komentarzy

Ostatnim materiałem prezentowanym tutaj jest:

3M THINSULATE

Jest to jeden z najbardziej znanych i używanych materiałów służących do ocieplania od firmy 3 M. Materiał ten stworzony jest z mikro włókien, tworzących mikroskopijne przestrzenie powietrzne. Posiada wysokie parametry izolacyjne, dzięki którym efektywnie utrzymuje ciepło wewnątrz buta. Niepowtarzalny splot włókien oraz zastosowany materiał do produkcji Thinsulate™ pozwolił uzyskać mniej niż 1% absorpcji wody w stosunku do wagi własnej. Pozwala to na utrzymanie ciepła i suchości podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Stosowane są różne gramatury i wersje w zalężności od przeznaczenia. Link do karty produktu dotyczącej obuwia podajemy w stopce.

Technologia thinsulate

stosowana jest powszechnie do ocieplania  w rękawiczkach, kurtkach oraz obuwiu. Ze względu na swoje właściwości również polski MON w butach zimowych MON 933 wymaga zastosowania materiału Thinsulate o gramaturze 420 g/m2 do ocieplania przyszwy (przednia i boczne części buta) co w połączeniu z membraną powinno dawać wystarczający komfort termiczny.

 

  1. Aerożel – Wikipedia, wolna encyklopedia
  2. GORE-TEX THERMIUM™ Product Technology | GORE-TEX Professional (goretexprofessional.com)
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Thinsulate
  4. https://de.wikipedia.org/wiki/Thinsulate
  5. TECHNICAL DATA SHEET – Karta produktu Thinsulate B – w gramaturach 200, 400, 600 – obuwie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *