krok po kroku

1. IMPREGNACJA

Chociaż nasze obuwie jest odporne na wilgoć, zalecamy impregnację, która utrzyma te właściwości dłużej. Spraye impregnacyjne nie są środkami do pielęgnacji obuwia. Woda i wilgoć nie wnikają już tak szybko w pory skóry. Impregnacja wzmacnia odporność skóry na warunki zewnętrzne, ale nie zapewnia 100%-owej ochrony.

2. PO ZAKUPIE

Spryskaj buty spreyem do impregnacji  co najmniej 3 razy z rzędu. Niech pierwsza warstwa wsiąknie całkowicie w  skórę przed nałożeniem kolejnej. Składniki tworzą nanostruktury na powierzchni materiału, dzięki czemu powstaje niewidzialna bariera ochronna. Pamiętaj: mokra skóra ogranicza zdolności obuwia do oddychania. Para wodna nie będzie w stanie wydostać się z wnętrza buta.

3. PRZEJDŹ SIĘ

W zaimpregnowanych butach zrób sobie spacer w czystym środowisku. Wilgotna skóra lepiej dostosowuje się do twoich stóp na tym etapie.

4. WYSUSZ BUTY

Po około 15 minutach spaceru zdejmij buty i pozwól im wyschnąć naturalnie – w temperaturze 15-30 °C przez co najmniej 1 godzinę. Obuwie najlepiej suszyć w miejscu przewiewnym z dala od źródeł ciepła.Unikajmy suszenia, na kaloryferze i w pobliżu innych źródeł ciepła, przy kominku, ognisku, przy użyciu suszarki lub poprzez wystawienie na mocne słońce w upalny dzień.

5. NAKREMUJ

Aby wydłużyć działanie sprayu, użyj kremu lub pasty. Zwróć uwagę na rodzaj skóry i nałóż odpowiedni środek na skórę. Pielęgnacja skóry obejmuje m.in. natłuszczanie i odżywianie skóry, aby zachować miękkość i elastyczność i zapobiec pękaniu skóry. Kremy z naszej oferty posiadają dodatek wosku który odpowiada za nawilżanie skóry cholewki.

6. POWTARZAJ REGULARNIE

W zależności od tego, jak często używasz butów i w jakim środowisku, powtarzaj impregnację i konserwację co 14 dni. Pamiętaj aby wyjąć sznurowadła, pozwoli to lepiej zadbać o język, gdzie skóra jest cieńsza.

7. ZADBAJ PO POWROCIE

Po powrocie z wycieczki, usuń brud miękką szczotką. Do wstępnego czyszczenia wystarczy czysta woda i szczotka. Nie można obuwia prać w pralce oraz nie można używać silnych detergentów.

8. WKŁADKI

Wkładkę należy wyjąć z butów i wysuszyć. Wyjęcie wkładki pozwoli też na szybsze odparowanie wilgoci z podpodeszwy. Co jakiś czas można wyprać wkładki w proszku w temperaturze wody do 30 °C. Nie susz ich kładąc bezpośrednio na grzejniku itp., ponieważ może to spowodować deformację.

9. ZAŁÓŻ PRAWIDŁA

Aby uniknąć deformacji – nawet gdy obuwie jest suszone poprawnie, powinno użyć odpowiednich prawideł i pozwolić mu wyschnąć. Prawidła pozostawiają but we właściwym kształcie i utrzymują formę buta, wygładzają marszczenia i aktywnie wspomagają suszenie.

10. Ważne

Susz buty w temperaturze pokojowej w miejscu przewiewnym; nie wystawiaj ich na słońce ani nie susz w suszarce. Suszenia butów przy kaloryferze, piecu, ognisku, na prażącym słońcu lub przy innym źródle ciepła powoduje wysuszanie, pękanie skóry i uszkadza buty.

Przeczytaj więcej

Bezbarwny krem do butów

Pielęgnacja obuwia ze skóry

Jakie środki do pielęgnacji stosować w zależności od rodzaju skóry? Na co zwracać uwagę kupując kremy do butów?

3 komentarze