Sznurowanie butów wojskowych:
2 techniki, które musisz znać

Większość poradników skupia się na tym jak MODNIE zasznurować buty? My mówimy, jak wiązać sznurówki, aby się nie rozwiązywały!!!

Sznurowanie butów wydaje się być tematem, o którym może i nie warto się rozpisywać. Sznurujemy buty samodzielnie od dzieciństwa. Mając zaledwie 5, lat większość ludzi opanowuje umiejętność sznurowania  i od wielu lat robi to w ten sam sposób.

Rozwiązujące się sznurowadła, dlaczego sznurówki się rozwiązują?

Problemem, z którym każdy z nas z pewnością się zmierzył, jest problem z notorycznym rozwiązywaniem się sznurówek butów. Często okazuje się, że dotychczasowa metoda sznurowania butów jest mało efektywna i sznurówki naszych butów się luzują. Niejednokrotnie wynika on nie tylko ze złego sposobu sznurowania, ale z właściwości, jakie mają same sznurówki, tj.: materiału, z jakiego są wykonane, rodzaj splotu, ich przekroju itd.  

W jaki sposób przekonać się, czy nasze problemy z rozwiązywaniem się butów wynikają z niewłaściwie dobranych sznurówek? Najprostszy i najpewniejszy sposób, jaki znamy to nauczyć się wiązać sznurówki pewnym węzłem. Może zatem warto nauczyć się innych metod sznurowania niż te, których nauczono nas w dzieciństwie i rozwiązać problem raz na zawsze?

Dobry sposób na rozwiązujące się sznurówki to pewny węzeł i dobre sznurowadła

Nie tylko sposób sznurowania ale również odpowiedni kształt , splot i materiał z których wykonane są sznurowadła ma znaczenie.

Wiązanie butów trekkingowych i górskich podczas podejścia i zejścia

Poruszając się w obszarach o zróżnicowanym nachyleniu terenu, zwłaszcza w górach dobrze jest znać sposoby sznurowania obuwia, które nie tylko zwiększą nasz komfort, ale też będą zapobiegać potencjalnym kontuzjom. Inaczej należy wiązać buty podchodząc pod górę, a inaczej z niej schodząc. Podczas podejścia obowiązuje generalna zasada, polegająca na mocnym zasznurowaniu dolnej części buta (do haczyka lub oczka w okolicy kostki) a luźniejszym w górnej jego części. Przy zejściu należy zrobić to dokładnie na odwrót. Sznurujemy mocno górną część chlewki buta, a dolną luźniej. Ma to na celu ustabilizowanie nogi tak, aby podczas schodzenia stopa nie przesuwała się do przodu i ciężar ciała nie opierał się na czubkach palców. 

O zasadach, jak sznurować buty chodząc w górach, możecie przeczytać w wielu poradnikach, ale praktycznie nie ma w nich informacji o ostatnim kroku, czyli jak wykonać pewny węzeł na sznurówkach.

Sprawdź nasz poradnik sznurowania butów wojskowych i trekkingowych butów górskich

W butach trekkingowych i wojskowych działają na węzeł znacznie większe siły niż w wypadku butów wyjściowych, co często prowadzi do rozsznurowania się buta. Zatem, w przypadku tego rodzaju obuwia najlepszy węzeł to taki, który zawiążemy szybko i będzie on pewny, czyli nie będzie się rozwiązywał.

Co zrobić, żeby sznurówki się nie rozwiązywały?

Jakim węzłem zakończyć sznurowanie?

Tutaj z pomocą przychodzi nam Ian Knot — jest to jeden z najszybszych znanych nam sposobów robienia pewnego węzła na sznurówce. Gdy potrzebujemy mocniejszego węzła lub sznurówki są dłuższe, zobacz poniżej “Sznurowanie butów wojskowych”

Prawda, że szybko? Tak możesz wiązać buty trekkingowe i górskie

Poradnik został przygotowany na podstawie strony Ianknot i za zgodą autora.

https://www.fieggen.com/shoelace/ianknot.htm

Ian Knot pozwala zasznurować buty nie tylko pewnie, ale również szybko

Rozpocznij wykonując normalny prosty węzeł

Zrób dwie pętle z jednej i drugiej sznurówki

Zwróć uwagę aby luźny koniec żółtej sznurówki był na górze a luźny koniec niebieskiej na dole

Luźny koniec żółtej na górze, luźny koniec niebieskiej na dole

Każda ręka używa dwóch palców wewnątrz własnej pętli, aby chwycić luźny koniec sznurówki z drugiej ręki.

Chwyć palcami lewej ręki (niebieski) prawy luźny koniec sznurówki, a kciukiem i środkowym palcem prawej ręki chwyć lewy (żółty) luźny koniec sznurówki.

Zaciągnij mocno węzeł. Przy odrobinie praktyki można zasznurować buty trzy razy szybciej niż tradycyjną metodą.

Buty trekkingowe - jak wiązać sznurówki w butach gorskich

Model Acotango. Dobre sznurowadła i pewny węzeł nie będą powodowały ciągłego rozsznurowywania butów co tak często potrafi doprowadzić do szału.

Lekkie buty turystyczne. Nieprzemakalne. Od Prabos. Widok z boku.

ACOTANGO GTX – lekkie trekkingi

Lekkie buty trekkingowe Acotango są idealne dla osób poszukujących obuwia do wędrówek po średnio trudnym terenie. Nadają się zarówno do chodzenia po leśnych ścieżkach, jak i po górach. Mogą być również używane na co dzień w mieście.
To lekkie obuwie trekkingowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają komfortowego obuwia z membraną GORE-TEX® i podeszwą Vibram o znakomitej trakcji i przyczepności. Charakteryzują się niską wagą (tylko 490g, czyli ultralekkie), co przyczynia się do większej wygody podczas długich wycieczek.

Sznurowanie butów wojskowych

Jeżeli powyższa metoda, ze względu na długość sznurówek, nie spełnia twoich oczekiwań, wiemy, że szczególnie w butach wojskowych sznurówki są zawsze trochę dłuższe, możesz użyć jeszcze innego bezpieczniejszego węzła, aby być pewnym, że sznurówki bez względu na wszystko nie poluzują się. Aby rozluźnić ten rodzaj węzła potrzeba trzy razy więcej siły w porównaniu do standardowych metod wiązania butów.

Nowy sposób na rozwiązujące się sznurówki to

Ian’s Secure Shoelace Knot – sposób na sznurowanie butów wojskowych

W ten sposób możesz zasznurować nasze buty trekkingowe

API to buty trekkingowe za kostkę z membraną na każdą porę roku

API buty trekkingowe za kostkę z membraną Gore-Tex

API to buty trekkingowe na każdą porę roku, które wyposażyliśmy nie tylko w membranę Gore-Tex ale również w elastyczną antypoślizgową podeszwę Vibram aby bezpiecznie dotrzeć do wybranego celu.

0 komentarzy
Letnie i oddychające buty taktyczne bez membrany z Cordury Prabos PHANTOM SANDSTORM S90355

Buty taktyczne bez membrany PHANTOM MID Sandstorm

Phantom – buty taktyczne na co dzień, bez membrany. Przewiewne, komfortowe i bezpieczne. Idealne do miasta i na weekendowe wycieczki w lekki / średni teren. Na lato bez membrany, bez Gore-Tex.

Jeden komentarz

lub buty taktyczne

Prabos Freestyle – letnie obuwie taktyczne dla mężczyzn

Letnie buty taktyczne FREESTYLE

Prabos Freestyle to buty taktyczne wojskowe na lato – wygodne jak trekkingowe i outdoorowe – które powstały z myślą o osobach szukających obuwia oddychającego, sprawdzonego w wysokich temperaturach w letnie dni. Kiedy w grę wchodzi ciężka praca, odpowiedzialna służba albo niebezpieczna wyprawa trwająca kilkanaście godzin bez przerwy, wtedy najważniejsza staje się strategia przetrwania. Z pewnością letnie Freestyle pomogą osiągnąć Ci cel.

0 komentarzy
buty taktyczne na lato w kolorze brązowym

VAGABUND HIGH buty taktyczne

Bądź jak gekon! Wypróbuj brązowe Vagabund – wysokie, brązowe buty taktyczne, których podeszwa jest lekka i ekstremalnie przyczepna. A w dodatku potrafi sama się… czyścić.
Masz ochotę na przygodę? Chcesz odkrywać nowe ścieżki i poznawać nieznane miejsca? W takim razie buty Vagabund są właśnie dla Ciebie!

0 komentarzy
Buty taktyczne z membraną Gore-Tex

VAGABUND HIGH black GTX

Nie pozwól, by podczas podróży zatrzymywały cię tak drobne przeszkody jak upiornie wilgotne mokradła, przeraźliwie śliskie korzenie czy boleśnie ostre kamienie. Załóż czarne buty wojskowe Vagabund i nie cofaj się ani o krok.
Czerń: kolor, który nie rzuca się w oczy, doskonale podkreślając przy tym walory wizualne buta.

Jeden komentarz

Pictures by courtesy of Ian Fieggen

Szukacie jeszcze innych węzłów, których możecie użyć przy sznurowaniu butów, polecamy wam doskonałe źródło na stronie https://www.fieggen.com/shoelace/knots.htm

Sznurowanie butów wojskowych. na zdjęciu żołnierz zaciągający sznurówki na jasnych butach wojskowych.
Sznurowanie butów wojskowych: system, który musisz znać !
Twój koszyk
Pasek boczny
Zacznij pisać aby zobaczyć produkty, których szukasz