Opublikowano Dodaj komentarz

Jak sznurować buty trekkingowe górskie i wojskowe

Jak wiązać buty wojskowe

Większość poradników skupia się na tym jak MODNIE zasznurować buty? My mówimy, jak wiązać sznurówki aby się nie rozwiązywały!!!

Sznurowanie butów wydaje się być tematem o którym może i nie warto się rozpisywać. Sznurujemy buty samodzielnie od dzieciństwa. Mając zaledwie 5 lat większość ludzi opanowuje umiejętność sznurowania  i od wielu lat robi to w ten sam sposób.

Rozwiązujące się sznurowadła,dlaczego sznurówki się rozwiązują?

Problemem, z którym każdy z nas z pewnością się zmierzył, jest problem z notorycznym rozwiązywaniem się sznurówek butów. Często okazuje się, że dotychczasowa metoda sznurowania butów jest mało efektywna i sznurówki naszych butów się luzują. Niejednokrotnie wynika on nie tyko ze złego sposobu sznurowania, ale z właściwości jakie mają same sznurówki, tj.: materiału z jakiego są wykonane, rodzaj splotu, ich przekroju itd.  W jaki sposób przekonać się, czy nasze problemy z rozwiązywaniem się butów wynikają z niewłaściwie dobranych sznurówek? Najprostszy i najpewniejszy sposób, jaki znamy to nauczyć się wiązać sznurówki pewnym węzłem. Może zatem warto nauczyć się innych metod sznurowania niż te, których nauczono nas w dzieciństwie i rozwiązać problem raz na zawsze?

Dobry sposób na rozwiązujące się sznurówki to pewny węzeł i dobre sznurowadła
Nie tylko sposób sznurowania ale również odpowiedni kształt , splot i materiał z których wykonane są sznurowadła ma znaczenie.

CAZADERO GTX Vegan buty trekkingowe bez skóry

Buty trekkingowe bez skóry to buty stuprocentowo wegańskie, ponieważ do ich produkcji nie wykorzystuje się naturalnej skóry zwierzęcej, ani żadnych innych materiałów, których pochodzenie można sklasyfikować jako odzwierzęce. Powstały one z myślą o tym, by sprawiać jeszcze więcej frajdy miłośnikom górskich wędrówek i zostały w całości wykonane z materiałów syntetycznych.


Wiązanie butów trekkingowych i górskich podczas podejścia i zejścia

Poruszając się w obszarach o zróżnicowanym nachyleniu terenu, zwłaszcza w górach dobrze jest znać sposoby sznurowania obuwia, które nie tylko zwiększą nasz komfort, ale też będą zapobiegać potencjalnym kontuzjom. Inaczej należy wiązać buty podchodząc pod górę a inaczej z niej schodząc. Podczas podejścia obowiązuje generalna zasada, polegająca na mocnym zasznurowaniu dolnej części buta (do haczyka lub oczka w okolicy kostki) a luźniejszym w górnej jego części. Przy zejściu należy zrobić to dokładnie na odwrót. Sznurujemy mocno górną część chlewki buta, a dolną luźniej. Ma to na celu ustabilizowanie nogi tak aby podczas schodzenia stopa nie przesuwała się do przodu i ciężar ciała nie opierał się na czubkach palców. O zasadach, jak sznurować buty chodząc w górach możecie przeczytać w wielu poradnikach, ale praktycznie nie ma w nich informacji o ostatnim kroku czyli jak wykonać pewny węzeł na sznurówkach.

Sprawdź nasz poradnik sznurowania butów wojskowych i trekkingowych butów górskich

W butach trekkingowych i wojskowych działają na węzeł znacznie większe siły niż w wypadku butów wyjściowych, co często prowadzi do rozsznurowania się buta. Zatem, w przypadku tego rodzaju obuwia najlepszy węzeł to taki, który zawiążemy szybko i będzie on pewny, czyli nie będzie się rozwiązywał.

Co zrobić żeby sznurówki się nie rozwiązywały?

Jakim węzłem zakończyć sznurowanie?

Tutaj z pomocą przychodzi nam Ian Knot – jest to jeden z najszybszych znanych nam sposobów robienia pewnego węzła na sznurówce

Prawda, że szybko? Tak możesz wiązać buty trekkingowe i górskie

Ian Knot pozwala zasznurować buty nie tylko pewnie ale również szybko

Rozpocznij wykonując normalny prosty węzeł
Zrób dwie pętle z jednej i drugiej sznurówki
Zwróć uwagę aby luźny koniec żółtej sznurówki był na górze a luźny koniec niebieskiej na dole
Luźny koniec żółtej na górze, luźny koniec niebieskiej na dole
Każda ręka używa dwóch palców wewnątrz własnej pętli, aby chwycić luźny koniec sznurówki z drugiej ręki.
Chwyć palcami lewej ręki (niebieski) prawy luźny koniec sznurówki, a kciukiem i środkowym palcem prawej ręki chwyć lewy (żółty) luźny koniec sznurówki.
Zaciągnij mocno węzeł. Przy odrobinie praktyki można zasznurować buty trzy razy szybciej niż tradycyjną metodą.
Buty trekkingowe - jak wiązać sznurówki w butach gorskich
Model Acotango. Dobre sznurowadła i pewny węzeł nie będą powodowały ciągłego rozsznurowywania butów co tak często potrafi doprowadzić do szału.

 

Lekkie buty turystyczne. Nieprzemakalne. Od Prabos. Widok z boku.

ACOTANGO GTX grey – lekkie trekkingi

Twoja kolejna wyprawa może być dużo łatwiejsza. Wystarczy włożyć ultralekkie buty trekkingowe z naszej nowej linii Work&Walk. Chronią nogi, nie przemakają i oszczędzają energię na każdym kroku. Wyposażone w membranę GORE-TEX® Carbon Silver i podeszwę podeszwę Vibram o znakomitej trakcji i przyczepności. Są to  bardzo lekkie buty trekkingowe o wadzę tylko 490 g, które doskonale sprawdzą się podczas górskich wycieczek.

Jak sznurować buty wojskowe

Jeżeli powyższa metoda, ze względu na długość sznurówek, nie spełnia twoich oczekiwań, wiemy, że szczególnie w butach wojskowych sznurówki są zawsze trochę dłuższe, możesz użyć jeszcze innego bezpieczniejszego węzła aby być pewnym, że sznurówki bez względu na wszystko nie poluzują się. Aby rozluźnić ten rodzaj węzła potrzeba trzy razy więcej siły w porównaniu do standardowych metod wiązania butów.

Nowy sposób na rozwiązujące się sznurówki to

 

 

W ten sposób możesz zasznurować nasze buty trekkingowe

API to buty trekkingowe za kostkę z membraną na każdą porę roku

API buty trekkingowe za kostkę z membraną Gore-Tex

API to buty trekkingowe na każdą porę roku, które wyposażyliśmy nie tylko w membranę Gore-Tex ale również w elastyczną antypoślizgową podeszwę Vibram aby bezpiecznie dotrzeć do wybranego celu.

0 komentarzy
Letnie i oddychające buty taktyczne bez membrany z Cordury Prabos PHANTOM SANDSTORM S90355

Buty taktyczne bez membrany PHANTOM MID Sandstorm

Phantom – buty taktyczne na co dzień, bez membrany. Przewiewne, komfortowe i bezpieczne. Idealne do miasta i na weekendowe wycieczki w lekki / średni teren. Na lato bez membrany, bez Gore-Tex.Jeden komentarz

lub buty taktyczne

Prabos Freestyle – letnie obuwie taktyczne dla mężczyzn

Letnie buty taktyczne FREESTYLE

Prabos Freestyle to buty taktyczne wojskowe na lato – wygodne jak trekkingowe i outdoorowe – które powstały z myślą o osobach szukających obuwia oddychającego, sprawdzonego w wysokich temperaturach w letnie dni. Kiedy w grę wchodzi ciężka praca, odpowiedzialna służba albo niebezpieczna wyprawa trwająca kilkanaście godzin bez przerwy, wtedy najważniejsza staje się strategia przetrwania. Z pewnością letnie Freestyle pomogą osiągnąć Ci cel.

0 komentarzy
buty taktyczne na lato w kolorze brązowym

VAGABUND HIGH brown buty taktyczne

Bądź jak gekon! Wypróbuj brązowe Vagabund – wysokie, brązowe buty taktyczne, których podeszwa jest lekka i ekstremalnie przyczepna. A w dodatku potrafi sama się… czyścić. Wszystko dzięki specjalnie opracowanej mieszance gumy i odpowiedniemu profilowi. Podeszwę PHOBOS stworzyliśmy we współpracy z legendarną marką Vibram i jest stosowana tylko w naszych produktach.
WERSJA TESTOWA APLIKACJI DO DOBORU ROZMIARU OBUWIA


 

0 komentarzy
Buty taktyczne z membraną Gore-Tex

VAGABUND HIGH black

Nie pozwól, by podczas podróży zatrzymywały cię tak drobne przeszkody jak upiornie wilgotne mokradła, przeraźliwie śliskie korzenie czy boleśnie ostre kamienie. Załóż czarne buty wojskowe Vagabund i nie cofaj się ani o krok.
Czerń: kolor, który nie rzuca się w oczy, doskonale podkreślając przy tym walory wizualne buta.

Jeden komentarz

Pictures by courtesy of Ian Fieggen

Szukacie jeszcze innych węzłów, których możecie użyć przy sznurowaniu butów, polecamy wam doskonałe źródło na stronie https://www.fieggen.com/shoelace/knots.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *