Opublikowano Dodaj komentarz

Jak sznurować buty trekkingowe górskie i wojskowe

Jak wiązać buty wojskowe

Większość poradników skupia się na tym jak MODNIE zasznurować buty? My mówimy, jak wiązać sznurówki aby się nie rozwiązywały!!!

Sznurowanie butów wydaje się być tematem o którym może i nie warto się rozpisywać. Sznurujemy buty samodzielnie od dzieciństwa. Mając zaledwie 5 lat większość ludzi opanowuje umiejętność sznurowania  i od wielu lat robi to w ten sam sposób.

Rozwiązujące się sznurowadła,dlaczego sznurówki się rozwiązują?

Problemem, z którym każdy z nas z pewnością się zmierzył, jest problem z notorycznym rozwiązywaniem się sznurówek butów. Często okazuje się, że dotychczasowa metoda sznurowania butów jest mało efektywna i sznurówki naszych butów się luzują. Niejednokrotnie wynika on nie tyko ze złego sposobu sznurowania, ale z właściwości jakie mają same sznurówki, tj.: materiału z jakiego są wykonane, rodzaj splotu, ich przekroju itd.  W jaki sposób przekonać się, czy nasze problemy z rozwiązywaniem się butów wynikają z niewłaściwie dobranych sznurówek? Najprostszy i najpewniejszy sposób, jaki znamy to nauczyć się wiązać sznurówki pewnym węzłem. Może zatem warto nauczyć się innych metod sznurowania niż te, których nauczono nas w dzieciństwie i rozwiązać problem raz na zawsze?

Wiązanie butów trekkingowych i górskich podczas podejścia i zejścia

Poruszając się w obszarach o zróżnicowanym nachyleniu terenu, zwłaszcza w górach dobrze jest znać sposoby sznurowania obuwia, które nie tylko zwiększą nasz komfort, ale też będą zapobiegać potencjalnym kontuzjom. Inaczej należy wiązać buty podchodząc pod górę a inaczej z niej schodząc. Podczas podejścia obowiązuje generalna zasada, polegająca na mocnym zasznurowaniu dolnej części buta (do haczyka lub oczka w okolicy kostki) a luźniejszym w górnej jego części. Przy zejściu należy zrobić to dokładnie na odwrót. Sznurujemy mocno górną część chlewki buta, a dolną luźniej. Ma to na celu ustabilizowanie nogi tak aby podczas schodzenia stopa nie przesuwała się do przodu i ciężar ciała nie opierał się na czubkach palców. O zasadach, jak sznurować buty chodząc w górach możecie przeczytać w wielu poradnikach, ale praktycznie nie ma w nich informacji o ostatnim kroku czyli jak wykonać pewny węzeł na sznurówkach.

Sprawdź nasz poradnik sznurowania butów wojskowych i trekkingowych butów górskich

W butach trekkingowych i wojskowych działają na węzeł znacznie większe siły niż w wypadku butów wyjściowych, co często prowadzi do rozsznurowania się buta. Zatem, w przypadku tego rodzaju obuwia najlepszy węzeł to taki, który zawiążemy szybko i będzie on pewny, czyli nie będzie się rozwiązywał.

Co zrobić żeby sznurówki się nie rozwiązywały?

Jakim węzłem zakończyć sznurowanie?

Tutaj z pomocą przychodzi nam Ian Knot – jest to jeden z najszybszych znanych nam sposobów robienia pewnego węzła na sznurówce

Prawda, że szybko? Tak możesz wiązać buty trekkingowe i górskie

Ian Knot pozwala zasznurować buty nie tylko pewnie ale również szybko

Rozpocznij wykonując normalny prosty węzeł
Zrób dwie pętle z jednej i drugiej sznurówki
Zwróć uwagę aby luźny koniec żółtej sznurówki był na górze a luźny koniec niebieskiej na dole
Luźny koniec żółtej na górze, luźny koniec niebieskiej na dole
Każda ręka używa dwóch palców wewnątrz własnej pętli, aby chwycić luźny koniec sznurówki z drugiej ręki.
Chwyć palcami lewej ręki (niebieski) prawy luźny koniec sznurówki, a kciukiem i środkowym palcem prawej ręki chwyć lewy (żółty) luźny koniec sznurówki.
Zaciągnij mocno węzeł. Przy odrobinie praktyki można zasznurować buty trzy razy szybciej niż tradycyjną metodą.

 

Jak sznurować buty wojskowe

Jeżeli powyższa metoda, ze względu na długość sznurówek, nie spełnia twoich oczekiwań, wiemy, że szczególnie w butach wojskowych sznurówki są zawsze trochę dłuższe, możesz użyć jeszcze innego bezpieczniejszego węzła aby być pewnym, że sznurówki bez względu na wszystko nie poluzują się. Aby rozluźnić ten rodzaj węzła potrzeba trzy razy więcej siły w porównaniu do standardowych metod wiązania butów.

Nowy sposób na rozwiązujące się sznurówki to

 

 

W ten sposób możesz zasznurować nasze buty trekkingowe

Buty trekkingowe bez membrany PHANTOM MID Sandstorm

Phantom – buty taktyczne na co dzień, bez membrany. Przewiewne, komfortowe i bezpieczne. Idealne do miasta i na weekendowe wycieczki w lekki / średni teren.

 

0 komentarzy
Buty taktyczne na co dzień brązowe

Buty outdoorowe DRAGO

Drago – letnie buty taktyczne na co dzień za kostkę. Lekkie, wytrzymałe, doskonale amortyzujące każdy Twój krok. Komfortowe bez względu na to, w jakich warunkach przyjdzie Ci pokonywać trasę. Zastosowana w nich nowa, trójgęstościowa podeszwa jeszcze lepiej amortyzuje izoluje stopy przed uderzeniami gorąca i falami zimna. Wysokie szkielet z PU chroni cholewkę przed uszkodzeniem podczas zjazdów na linie (fast rope) Dostępne w trzech sprawdzonych, męskich kolorach: czarnym, brązowym i kamuflażu.

0 komentarzy

lub buty taktyczne

Prabos Freestyle – letnie obuwie taktyczne dla mężczyzn

Letnie buty taktyczne FREESTYLE

Kiedy w grę wchodzi ciężka praca, odpowiedzialna służba albo niebezpieczna wyprawa trwająca kilkanaście godzin bez przerwy, wtedy najważniejsza staje się strategia przetrwania. Prabos Freestyle to buty taktyczne wojskowe na lato – wygodne jak trekkingowe i outdoorowe – które powstały z myślą o osobach szukających obuwia oddychającego, sprawdzonego w wysokich temperaturach.

0 komentarzy
buty taktyczne na lato w kolorze brązowym

VAGABUND HIGH brown buty taktyczne

Bądź jak gekon! Wypróbuj brązowe Vagabund – wysokie, brązowe buty taktyczne, których podeszwa jest lekka i ekstremalnie przyczepna. A w dodatku potrafi sama się… czyścić. Wszystko dzięki specjalnie opracowanej mieszance gumy i odpowiedniemu profilowi. Podeszwę PHOBOS stworzyliśmy we współpracy z legendarną marką Vibram i jest stosowana tylko w naszych produktach.

0 komentarzy
Buty taktyczne z membraną Gore-Tex

VAGABUND HIGH black

Nie pozwól, by podczas podróży zatrzymywały cię tak drobne przeszkody jak upiornie wilgotne mokradła, przeraźliwie śliskie korzenie czy boleśnie ostre kamienie. Załóż czarne buty wojskowe Vagabund i nie cofaj się ani o krok.
Czerń: kolor, który nie rzuca się w oczy, doskonale podkreślając przy tym walory wizualne buta.

0 komentarzy

Pictures by courtesy of Ian Fieggen

Szukacie jeszcze innych węzłów, których możecie użyć przy sznurowaniu butów, polecamy wam doskonałe źródło na stronie https://www.fieggen.com/shoelace/knots.htm

Dodaj komentarz