Bez kategorii

Buty taktyczne – nie tylko dla wojska i policji

Prabos Freestyle to wysokie, taktyczne (outdoorowe) buty na piasek

Obuwie kojarzone głównie ze służbami mundurowymi wbrew pozorom nie musi być przydatne wyłącznie dla żołnierzy czy policjantów – chociaż to właśnie oni mają na swoim wyposażeniu buty taktyczne, których właściwości są przystosowane do niełatwych wyzwań stojących przed mundurowymi. Podstawową zaletą, o jakiej od razu trzeba wspomnieć, jest naturalnie ich wygoda i odpowiednie dopasowanie do kształtu stopy. Dzięki temu osoby noszące tego typu obuwie jest w każdej chwili przygotowane do pokonania trudnej przeszkody terenowej. Mocna podeszwa amortyzująca wstrząsy podczas sprintu czy skakania w połączeniu z usztywnianą, skórzaną cholewką to idealne zabezpieczenie przeciwko potencjalnym urazom kostki i stopy. Liczne zalety gwarantowane przez buty wojskowe powodują, że chętnie wykorzystujemy je w sportach terenowych oraz podczas zabaw surwiwalowych. To także częste wyposażenie każdego entuzjasty górskich spacerów. Dzięki lekkiej konstrukcji i wzmocnionej wytrzymałości są najlepszym wyborem w obliczu trudnych warunków terenowych i nierzadko zastępują dedykowane obuwie trekkingowe czy górskie.

Buty taktyczne w sportach terenowych

Prabos Freestyle – letnie obuwie taktyczne dla mężczyzn
O ile paintball to sport, wokół którego na przestrzeni wielu lat zdążyła zgromadzić się całkiem duża grupa miłośników, o tyle zabawy z ASG czy surwiwal to stosunkowo nowy trend na tym polu. Oczywiście elementem łączącym wszystkie te aktywności jest przestrzeń leśna lub inny teren, który stwarza niemałe możliwości taktyczne. W każdej z nich istotny jest komfortowy strój pozwalający na swobodne poruszanie się. Właśnie dlatego obuwie to cieszy się popularnością w środowisku osób zajmujących się sportami terenowymi. Wiele sklepów oferuje je w najróżniejszych wariantach – można zatem wskazać buty taktyczne na lato, zimowe, z dodatkowymi usztywnieniami i wzmocnieniami, nastawione na trekking czy wycieczki outdoorowe. Z pewnością każdy entuzjasta aktywnego spędzania swojego wolnego czasu znajdzie idealną propozycję dla siebie. Szukając najlepszej pary, pamiętajmy jednak, że kluczową cechą pożądanych przez nas butów musi być ich lekkość i wygoda. Masywne, usztywniane kojarzące się z elementem stroju służb porządkowych są może bardziej wytrzymałe, ale nie gwarantują już takiej dynamiki. Buty taktyczne policja nosi w zupełnie innym celu (przede wszystkim – ochronnym i reprezentacyjnym) niż osoby zainteresowane sportem. To właśnie ułatwiona mobilność będzie najistotniejsza podczas rozgrywek paintballowych czy na surwiwalowym obozie. W takiej sytuacji zawsze stawiajmy na lekką konstrukcję. Ułatwi to też odpowiednią wentylację, co w przypadku wysiłku fizycznego ma ogromne znaczenie. Komfortowe obuwie ułatwiające poruszanie się po leśnych drogach czy bieganie z paintballowym markerem potrafi spotęgować przyjemność płynącą z samej aktywności, więc jeśli lubimy terenową rywalizację lub przygody spod znaku szkoły przetrwania, to zawsze miejmy parę butów taktycznych.

Wycieczka w góry – buty to podstawa

Oczywiście sporty terenowe to nie jedyna możliwość alternatywnego wykorzystania butów taktycznych. Każdy, kto planuje wycieczkę w góry nastawioną na wielogodzinne spacery i zwiedzanie szlaków powinien wyposażyć się w szereg odpowiednich akcesoriów i właściwy strój. Naturalnie obuwie będzie jednym z najistotniejszych elementów. Weźmy pod uwagę kilka czynników, z jakimi możemy borykać się na szlaku. Pierwszym z nich jest oczywiście niejednolita powierzchnia. Z pewnością zdarzy nam się chodzić po żwirze, piachu czy skałach – stabilna, amortyzowana podeszwa będzie zatem absolutną koniecznością. Niewykluczone, że podczas wycieczki złapie nas deszcz lub będziemy musieli przejść przez płytki strumyk. W takiej sytuacji nieocenione okażą się buty odporne na wilgoć i wodę. Na końcu można zwrócić uwagę na dodatkową warstwę materiału usztywniającego w okolicach czubka, aby ewentualne uderzenie stopą w kamień nie było równoznaczne z koniecznością przerwania wyprawy. Wiele wariantów butów taktycznych w zupełności wystarczy nam do pieszych wycieczek górskich. Nie zawsze musimy kupować specjalistyczne obuwie do turystyki górskiej. Zwłaszcza jeśli nie zależy nam na zdobywaniu szczytów, tylko na spokojnym spacerze po mniej wymagających traktach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *