Aktualności i katalogi

Czym się kierować przy doborze butów trekkingowych?

Zdjęcie przedstawia lekkie buty trekkingowe Acotango widok butów w całości z boku. Widać, że buty mają stabilizator kostki, który zapewnia stabilność podczas chodzenia. Stabilizator jest wykonany z tworzywa sztucznego.

W codziennym życiu czasami zdarza się nam poświęcić wygodę obuwia na rzecz jego wyglądu. Tyczy się to zwłaszcza butów noszonych okazjonalnie, np. do garnituru ubieranego kilka razy do roku. W większości przypadków jednak wygoda to pierwsze, na co zwracamy uwagę. Niekiedy jest ona wręcz kluczowa. Takim przypadkiem są buty trekkingowe, które kupujemy podczas przygotowań do wyjazdu w góry lub z zamiarem odbywania wielogodzinnych spacerów po leśnych drogach. Estetyka schodzi na dalszy plan (co wcale nie znaczy, że jest ona przez projektantów całkowicie pomijana), a najistotniejsza staje się funkcjonalność i komfort noszenia. Obecnie na rynku można znaleźć bogatą ofertę wielu producentów specjalizujących się produkowaniem właśnie takich produktów. Niezależnie od tego, czy interesują nas buty sportowe damskie do uprawiania joggingu, czy chcemy kupić męskie buty trekkingowe, wygoda zawsze będzie odgrywała główną rolę. Pamiętajmy jednak, że poza nią istnieje jeszcze kilka właściwości, które powinniśmy wziąć pod uwagę – zwłaszcza jeśli rzeczywiście planujemy chodzić po skomplikowanym terenie, gdzie nietrudno o kontuzje kostki czy stopy. Zatem o czym powinniśmy pamiętać, wybierając obuwie przeznaczone do trekkingu?

Wygoda to nie wszystko

Prabos lekkie buty trekkingoweZ pewnością wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, w której buty o najczęściej noszonym przez nas rozmiarze były za małe lub za duże. Rozmiarówki różnych producentów bardzo często się od siebie różnią, a niekiedy mamy do czynienia z obuwiem o numeracji rozmiarów w typie amerykańskim, gdzie przełożenie bywa całkowicie inne niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Najskuteczniejszym sposobem będzie oczywiście przymierzenie kilku par i wybór tej dopasowanej najlepiej. Pamiętajmy też, że w takich butach spędzimy nierzadko wiele godzin intensywnego marszu. Obciążone wzmożonym wysiłkiem stopy bardzo często puchną, weźmy to pod uwagę przy doborze butów. Zakup pary o jeden rozmiar większej niż te, które normalnie byśmy kupili, może okazać się idealną decyzją – z pewnością docenimy to pod koniec długiej wędrówki. Nie bez znaczenia będzie też długość i szerokość samej wkładki. Powinna być nieco dłuższa niż nasza stopa. Wysokogórskie, wytrzymałe buty trekkingowe należy wyposażyć we wkładkę nawet o dwa centymetry dłuższą. Co natomiast z długością cholewki? W środowisku osób zainteresowanych górskimi spacerami utarło się przekonanie, że buty trekkingowe wysokie to najlepszy wybór zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej wprawionych wspinaczy wybierających się w trudniejsze trasy. Powód jest prosty – ochrona kostki i stabilne utrzymanie pięty. Dzięki temu całkowicie minimalizujemy szansę na kontuzję. W kwestii doboru obuwia do pory roku, to nie musimy się niczym martwić – popularne warianty trzysezonowe będą doskonałym wyborem. Gwarantują one odpowiednią wentylację, więc nawet latem nie odczujemy żadnego dyskomfortu.

Gdzie kupić i za jaką cenę?

Wybór butów trekkingowych prędzej czy później rodzi pytanie o kwotę, jaką chcemy na nie przeznaczyć. Oczywiście zawsze szuka się opcji, która nie nadwyręży naszego budżetu, jednak bądźmy świadomi, że chodzi tutaj o obuwie, od którego może zależeć nie tylko powodzenie samej wycieczki, ale i nasze zdrowie. W tym wymiarze nie możemy pozwolić sobie na kompromisy czy półśrodki. Musimy być pewni, że kupujemy produkt wysokiej jakości, który wytrzyma niejedną wyprawę i nie uszkodzi się w jej połowie. Co do samego miejsca, to trzeba rozważyć dwie alternatywy: zakupy w internecie oraz w stacjonarnych punktach handlowych. Wiele osób nie jest w stu procentach przekonana do nabywania obuwia za pośrednictwem sieci. Nie powinniśmy się jednak przejmować, ponieważ dzięki wyraźnym rozmiarówkom znajdującym się na stronach sklepów internetowych można bez żadnych problemów wybrać zarówno damskie buty trekkingowe, jak i męskie odpowiedniki; a w przypadku nieczęstych pomyłek można zwrócić produkt w przeciągu kilku dni. W internecie zwykle możemy znaleźć dużo więcej propozycji niż w fizycznych sklepach, zatem warto spędzić trochę czasu na znalezienie pary, która idealnie wpisze się w nasze potrzeby. Buty trekkingowe dla mężczyzn i kobiet można znaleźć w sklepach z militariami, asortymentem sportowym lub w takich, które zajmują się wyłącznie specjalistycznym obuwiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *