Aktualności i katalogi

Pielęgnacja obuwia ze skóry

Bezbarwny krem do butów

Jakie środki do pielęgnacji stosować w zależności od rodzaju skóry? Na co zwracać uwagę kupując kremy do butów?

Każdy z nas nie jeden raz czuł, że skóra na dłoniach jest sucha. Skóra na butach wysycha jeszcze bardziej i wymaga systematycznego czyszczenia, natłuszczania i impregnacji. Dlatego należy, od czasu do czasu, stosować środki pielęgnujące, które przywrócą skórze jej elastyczność oraz właściwości hydrofobowe. Właściwa pielęgnacja skóry może nie tylko znacząco przedłużyć żywotność butów, ale również zapobiegnie nadmiernemu przemakaniu skóry.

Pamiętaj, że innych środków należy używać do skór welurowych i nubukowych, a innych do skór gładkich (licowych).

Z jakiego rodzaju skóry wykonane są moje buty?

Skóra licowa
wierzchnia warstwa skóry ma co do zasady gładką strukturę. Czasami jednak, np. w butach wojskowych, na skórę licową nanoszone jest tłoczenie, przez co skóra ma charakterystyczną fakturę.
Skóra nubukowa
powszechnie stosowana w obuwiu trekkingowym. Wierzchnia warstwa skóry została delikatnie zeszlifowana, w wyniku czego jej wierzch przypomina delikatny meszek, który można porównać do skóry brzoskwini. Skóra ta charakteryzuje się dużo większą oddychalnością w porównaniu do skóry licowej, jednak jej przemakalność jest w wyniku szlifowania wyższa. Do skóry nubukowej nie należy używać past i kremów, gdyż mogą zmienić wygląd skóry.

Skóra welurowa
– jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry – mizdra). Na wierzchniej części widoczne są dłuższe włoski niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna). Struktura przypomina bardziej skórkę owocu kiwi. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się najlepszą ” oddychalnością”.

W trosce o zapewnienie Państwu satysfakcji i zadowolenia z wyprodukowanego przez nas obuwia prosimy o przestrzeganie wymienionych w dalszej części zasad jego użytkowania i konserwacji.

Pielęgnacja obuwia ze skóry licowej (z naturalnym licem)

Bezbarwny krem do butówAby przywrócić skórze miękkość i właściwości hydrofobowe można zastosować na przykład nasz krem do pielęgnacji obuwia. Konsystencja kremu została tak dobrana, aby nie zatykać naturalnych porów w skórze, umożliwiając tym samym prawidłowe działanie membran paroprzepuszczalnych. Krem utrzymuje miękkość skóry, odżywia ją i konserwuje. Dzięki zawartości wosku skutecznie impregnuje i zabezpiecza przed wilgocią. Sposób użycia: zabrudzenia wierzchu obuwia zmyć szmatką zwilżoną w wodzie i po wysuszeniu w temperaturze pokojowej nanieść równomiernie cienką warstwę kremu do obuwia zgodnego z kolorem obuwia, po kilku minutach obuwie można polerować miękką szczotką.Pielęgnacja obuwia ze skóry nubukowej i weluru

Impregnat do butów z weluruKremów i past nie możemy stosować do skóry szorstkich, czyli nubuku, weluru czy zamszu. Jeżeli zależy Ci na konserwacji takiej właśnie skóry, użyj środka, który  głęboko nawilża skórę, przywracając jej elastyczność. Może to być na przykład Velour Nubuck Care. Środek ten nawilża i pielęgnuje  skóry z nubuku, weluru i zamszu, a także wszelkie materiały tekstylne. Zabezpiecza skórę przed wnikaniem wilgoci, chroni przed zabrudzeniami i śladami wody, śniegu. 

Czyszczenie:
usuń brud i zanieczyszczenia za pomocą szczotki do skór szorstkich lub specjalnej gumowej szczotki. Szczotkowanie pomaga nie tylko usunąć osadzony na skórze brud, ale też utrzymuje strukturę i wygląd skóry. Do czyszczenia nie należy stosować wody. Cały proces powinien odbyć się na sucho. Jeżeli dodatkowo zależy Ci na uzyskaniu warstwy hydrofobowej na skórze, możesz użyć impregnatu hydrofobowego do obuwia np. Velur Nubuck Care.  Do konserwacji zalecane jest używanie preparatów w aerozolu do welurów i nubuków.

Uwaga! Nie należy stosować past i kremów gdyż mogą trwale zmienić wygląd skóry oraz zatkać pory w skórze z znacznie obniży “oddychalność” butów. Uwaga! Nie należy stosować past i kremów do pielęgnacji obuwia wykonanego z nubuku i weluru.
Preparat do pielęgnacji skór nubukowych

Preparat do pielęgnacji skór nubukowych i zamszowych

Nawilżanie: Skóra naturalna ma tendencję do wysychania i pękania. Aby zapobiec temu, należy regularnie nawilżać. Rekomendowany przez nas środek do pielęgnacji skóry nubukowej i welurowej.  Środek głęboko nawilża skórę, przywracając jej elastyczność.

0 komentarzy


Impregnacja  wszystkich rodzajów skór.

Impregnat do butów trekkingowych zimowych „Impregnuj buty przed pierwszym użyciem”. Wszyscy znamy to zdanie. Dobra impregnacja nie tylko chroni przed wilgocią, ale także przed zabrudzeniem.

Rekomendowany przez nas środek do zabezpieczania obuwia. Skóra, którą wykorzystujemy do produkcji naszego obuwia, została podczas garbowania poddana procesowi hydrofobizacji. Z biegiem czasu w trakcie użytkowania środki hydrofobowe zawarte w skórze zostają jednak wypłukane przez deszcz, śnieg czy też podczas czyszczenia. W celu przywrócenia właściwości hydrofobowych zalecamy stosowanie impregnatu do wszystkich rodzajów skór i tkanin syntetycznych. Ten wydajny środek dzięki zawartości hydrofobowego składnika zabezpiecza skórę przed wnikaniem wilgoci, chroni przed zabrudzeniami i śladami wody oraz śniegu. Środek ten zachowuje właściwości wodoodporne i oddychające obuwia z membranami (np. Gore- Tex, Sympatex, itp.), zapobiega też blaknięciu spowodowanemu oddziaływaniem promieniowania UV.

Dlaczego powinniśmy stosować impregnat? Gdy skóra w Twoich butach zaczyna chłonąć wodę, zwiększa się prawdopodobieństwo przemoczenia i związanego z tym dyskomfortu, tym bardziej że w wyniku nasiąkania wodą może dojść do ograniczenia zdolności obuwia do oddychania. Para wodna nie będzie w stanie wydostać się z wnętrza buta. Dlatego dla zapewnienia komfortu niezbędne jest odtwarzanie warstwy hydrofobowej (DWR) obuwia, poprzez stosowanie impregnatu. Warstwa ta z czasem zostanie starta i będzie wymagała odnowienia. Stosuj środek zawsze gdy skóra w Twoich butach nasiąka wodą.

Uwaga!

Nie kładź swoich skórzanych butów na grzejniku lub w pobliżu innych źródeł ciepła. To może powodować, że skóra będzie sucha, sztywna i skłonna do pękania. Wszystkie prezentowane środki do pielęgnacji obuwia znajdziesz na naszej stronie www.https://www.prabos.pl/wp-content/uploads/2019/11/piktogramy-obuwie-ochronne-https://www.prabos.pl/wp-content/uploads/2019/11/collage-1.jpg-robocze-1.jpg.pl  
hydrofobowy Impregnat w sprayu do obuwia Prabos

Impregnat do butów trekkingowych i wojskowych

 • Impregnaty w sprayu — łatwy w aplikacji i szybko schnie. Impregnat do butów wojskowych i trekkingowych to niezbędny produkt dla każdego miłośnika górskich wędrówek. Dzięki niemu buty będą odporne na wilgoć. Przeznaczony do wszystkich rodzajów skór i materiałów tekstylnych, szczególnie polecany dla butów z membranami GORE-TEX®.
  Impregnat tworzy na powierzchni butów warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu wody do wnętrza buta, zapewniając również odpowiednią oddychalność, dzięki czemu stopy nie pocą się nadmiernie.
0 komentarzy


Czego należy bezwzględnie unikać

nie należy suszyć butów przy kaloryferze, otwartym ogniu, na piecu, czy bezpośrednio na słońcu. Taki pośpiech przyczynie się do zniszczenia właściwości i struktury skóry, która zacznie pękać i stanie się łamliwa. Brak natłuszczania skóry spowoduje ten sam efekt jednak  dłuższym przedziale czasowym.

Skóra w butach, która nie była natłuszczana Skóra, która nigdy nie była natłuszczana i buty suszone regularnie przy piecu.

 1. Александр pisze:

  Здравствуйте. Где можно приобрести средства по уходу за обувью и трекинговые носки?

   1. Александр pisze:

    Возможна ли доставка в Беларусь?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *