Zaoszczędź na darmowej dostawie! od 700 zł

Góry to częsty cel wielu turystów, którzy chcą spędzić czas wolny od pracy nieco aktywniej. Wielogodzinne wędrówki w połączeniu z zapierającymi dech widokami i bliskością natury to dla ogromnej liczny osób idealny przepis na odpoczynek od codzienności. Nic zatem dziwnego, że zarówno w sezonie letnim, jak i poza nim polskie góry cieszą się niesłabnącą popularnością ze strony turystów. Jednak aby w pełni wykorzystać pobyt na takich wakacjach, trzeba wiedzieć, jak się do nich odpowiednio przygotować. Niezależnie od pory roku, w jakiej zamierzamy jechać, musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, bez których wyjazd może się nie powieść. Pamiętajmy, że udając się w długi spacer po skalistym terenie, musimy być zaopatrzeni w odpowiednie ubranie. Zdecydowanie kluczową rolę odegrają tutaj buty na wyprawę w góry. Zapewnią nam one odpowiednią amortyzację i usztywnienie zarówno stopy, jak i kostki, co podczas długodystansowych tras po nierównym terenie z pewnością będzie miało ogromne znaczenie.

Co przemyśleć przed zakupem?

Letnie buty podejściowe
Przygotowania do wyjazdu powinniśmy zacząć z wyprzedzeniem – tak, abyśmy uniknęli konieczności decydowania się na łatwiej dostępne półśrodki, co do których skuteczności nie będziemy przekonani. Jeśli wiemy, że brakuje nam kilku ważnych elementów wyposażenia, to pierwsze rozeznanie się w cenach i ofertach sklepów zarówno internetowych, jak i stacjonarnych możemy zacząć już miesiąc przez planowaną wycieczką. Tak będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na zakupy. Prędzej czy później będziemy musieli wybrać buty do turystyki górskiej – często najdroższy (ale i zdecydowanie jeden z najważniejszych) element ekwipunku. Jak spośród setek propozycji, rodzajów i przedziałów cenowych wybrać te, które sprawdzą się najlepiej? Pierwsze, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, to pora roku, w której planujemy wyjazd. Nieco innego rodzaju obuwie przyda nam się latem, a inne – zimą. Buty trekkingowe na zimę poza usztywnianiem i amortyzowaniem stopy, muszą ją jeszcze ocieplać. Po drugie, rodzaj obuwia zależy też od specyfiki ukształtowania terenu, po którym planujemy chodzić. Osoby preferujące łagodne, krótkodystansowe spacery po najmniej wymagających traktach nie muszą wcale inwestować w profesjonalne buty do wspinaczki wysokogórskiej. W takie sytuacji w zupełności wystarczy obuwie podejściowe – komfortowe, dopasowujące się do stopy, lekkie o twardej podeszwie z dodatkowo utwardzonymi czubkami doskonale sprawdzi się przy nieskomplikowanych zejściach oraz podejściach. Idealny wybór na letni wypoczynek dla turystów, którzy nie nastawiają się na zdobywanie szczytów. Dla początkujących wspinaczy i ambitniejszych entuzjastów trekkingu jednak zdecydowanie bardziej przydadzą się lekkie trekkingi za kostkę. Ich zaletą jest to, że wytrzymują kontakt z wodą, błotem, żwirem, piaskiem czy śniegiem i w każdych warunkach gwarantują odpowiednią stabilność.

Jak dbać o buty trekkingowe, aby służyły latami?

Nie ma co ukrywać, że kupno obuwia górskiego często wiąże się z niemałymi kosztami, zatem jeśli jesteśmy miłośnikami górskich wspinaczek i planujemy więcej wyjazdów w roku, to powinniśmy umiejętnie dbać o nasze wyposażenie, aby nie musieć wymieniać go co rok. Obuwie w góry na lato czy zimę wymaga właściwej konserwacji, zatem dobrze jest rzucić na ten temat nieco światła. Wiele oczywiście zależy od materiału, z jakiego buty są wykonane – skóra, skóra licowa czy nubuk wymagają nieco innego podejścia, jednak do każdego z nich można znaleźć szereg preparatów i impregnatów. Stosując je po każdej wyprawie, zadbamy o to, aby buty były w lepszej kondycji. Pamiętajmy także o ich wnętrzu. Producenci proponują różnego rodzaju odświeżacze i specyfiki, dzięki którym pozbędziemy się szkodliwych bakterii. Wkładki do butów również należy odświeżyć. Najlepiej prać je ręcznie, w letniej wodzie. Co natomiast z suszeniem? Bardzo częstym błędem (zarówno po myciu, jak i po wędrówce) jest stawianie mokrych butów przy kaloryferach czy innych źródłach ciepła. Rekomendowanym rozwiązaniem jest jednak zostawienie ich w przewiewnym miejscu w temperaturze pokojowej. W takiej sytuacji skóra i pozostałe materiały będą mogły naturalnie wyschnąć, co zaowocuje brakiem pęknięć i zachowaniem elastyczności obuwia. Jeśli chodzi o buty w góry lato czy zima to nie jedyne pory roku, w których powinniśmy zwrócić uwagę na negatywne oddziaływanie warunków pogodowych. Jesienne błoto i wiosenna wilgoć również wpłyną na stan naszego obuwia, zatem pamiętajmy o regularnym czyszczeniu i cyklicznej impregnacji – dzięki temu na pewno będziemy cieszyć się wygodnymi, zadbanymi butami przez kilka sezonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Życzymy, aby każdy dzień w Nowym Roku był dobrym dniem i okazją do przeżywania pięknych chwil.

Niech każdy krok, jaki zrobicie, będzie krokiem w dobrym kierunku.

 

Wysyłka zamówień

Od 21.12.2023 do 8.1.2024 mamy urlop i inwentaryzację. Zamówienia, które otrzymamy po 17.12.2023, zostaną wysłane w drugim tygodniu stycznia.