Technologie

Gore-Tex Thermium i inne materiały ocieplające w obuwiu

Gore-Tex Thermium w obuwiu na niskie temperatury

GORE-TEX THERMIUM — dlaczego stosujemy w butach na ekstremalne mrozy ❄️ -50 C. Zobacz jakie materiały do ocieplania, w zastosowaniach profesjonalnych, używane są w butach na ekstremalne mrozy.
W tym krótkim zestawieniu pomijamy oczywiście materiały typu filc czy wełnę, ze względu na wysoką nasiąkliwość wodą co dyskwalifikuje te materiały w zastosowaniach profesjonalnych. Wybór na rynku nie jest duży, do tej pory króluje THINSULATE (który jest dla wszystkich powszechnie dostępny) oraz różne rodzaje membran Gore-Tex z warstwą izolacyjną jednak na rynku pojawił się nowa alernatywa, oferująca dużo lepszą izolację przy znacznie mniejszej grubości. Mowa tu o:

GORE-TEX THERMIUM - ocieplenie buty zimowe

Gore-Tex THERMIUM - co to jest?

Polimer (PTFE) o wysoce zaawansowanych właściwościach został połączony z aerożelem krzemionkowym, najlżejszym na świecie elementem stałym i najlepszym stałym izolatorem termicznym, co dało w efekcie innowacyjny materiał izolacyjny. Sam aerożel został opracowany przez NASA i stosowany był jako środek zapewniający izolację w wahadłowcach przy ponownym wejściu ich w atmosferę. Taka była geneza powstania materiału THERMIUM, który zapewnia aktualnie najlepszą dostępną izolację, a przy tym ma tylko 1,7 mm grubości mniej więcej grubość monety 5 zł.

Izolacja THERMIUM Gore-Tex

Izolacja GORE-TEX THERMIUM™ umieszczone jest w obszarze palców, czyli tam gdzie jej najbardziej potrzebujesz - ponieważ to właśnie tam stopy najszybciej tracą ciepło. Oznacza to koniec kompromisów: zachowaj ciepło na zewnątrz i komfort podczas przebywania w środku.

Czy ten materiał jest na prawdę rewelacyjny?

Aerogelflower

Dlaczego Thermium™ a nie inny materiał?

PROBLEM:
Dodanie grubej warstwy ocieplającej do butów zwiększa ich objętość, zmniejszając zwinność i oddychalność, które są kluczowe dla maksymalnej wydajności obuwia.
.
ROZWIĄZANIE:
Buty Thwaito oraz Grizzly z membraną GORE-TEX i izolacją THERMIUM™ stawiają czoła temu wyzwaniu poprzez wprowadzeniu opatentowanej, ultracienkiej (mającej grubość zaledwie 1,7 mm), lekkiej i nieściśliwej izolacji THERMIUMTM firmowanej przez Gore-Tex

Dobra izolacja nawet w mokrym środowisku

W przeciwieństwie do konwencjonalnej izolacji tekstylnej, izolacja GORE-TEX THERMIUM™ może być stosowana nawet w mokrym środowisku dzięki niskiemu wchłanianiu wody może ona wciąż zachować swoje wysokie parametry izolacyjne (tak jak ma to miejsce w kurtkach z Primaloftem vs puch) Dlatego te buty mogą być idealnym rozwiązaniem dla osób, które podróżują w zróżnicowanych warunkach, gdzie czasami możemy mieć do czynienia z wodą.

Skoro ten materiał jest tak rewelacyjny to dlaczego nie jest umieszczony w całym bucie?

Według firmy Gore, dzięki zastosowaniu mapowania termicznego ustalono, że pole palców jest krytycznym obszarem utraty ciepła, który najszybciej wpływa przy ekstremalnie zimnych temperaturach na wychłodzenie stóp. Sugerują oni umieszczenie warstwy izolacji Gore-Tex THERMIUM w tym strategicznym miejscu, aby zachować około 80% ciepła stopy bez "zmniejszania zwinności i oddychalności, które są kluczowe dla maksymalnej wydajności obuwia" lub zmiany podstawowego

Thermium Gore-Tex Insulation broadens the temperature range

Buty wyłącznie na niskie temperatury?

Niekoniecznie. Zaletą tego nowoczesnego materiału jest poszerzenie zakresu działania izolacji w temperaturach do -50 stopni. Natomiast w temperaturach wyższych zachowuje się jak każda inna izolacja. Gdy na zewnątrz temperatury są wyższe w tych butach nie jest za gorąco, dotyczy to temperatur w granicach od do 5 stopni.

Materiały uzupełniające

Dodatkowe materiały uzupełniające

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *