Opublikowano Dodaj komentarz

 Gore-Tex w butach – aż 7 różnych membran! (aktualizacja 2022)

Logo Gore-Tex

Nie wszyscy o tym wiedzą ale w butach trekkingowych i wojskowych stosuje się 7 różnych membran w zależności od przeznaczenia obuwia. Niewłaściwa membrana może obniżyć komfort.
Wyjaśniamy jakie są różnice w poszczególnych rodzajach membran w butach i do jakich warunków są odpowiednie.

Aktualizacja styczeń 2022

W roku 2022 wdrożyliśmy nową technologię w butach na niskie temperatury, mianowicie nową membranę membrana GORE-TEX THERMIUM, którą stosujemy do izolacji butów, szczególnie tych na duże mrozydo -50 stopni C.  Materiał ten jest na tyle ciekawy, żę poświęciliśmy my osobny wpis.

Gore-Tex Thermium w obuwiu na niskie temperatury

Gore-Tex Thermium i inne materiały ocieplające w obuwiu

Zobacz jakie materiały do ocieplania, w zastosowaniach profesjonalnych, używane są w butach zimowych na ekstremalnie niskie temperatury.

0 komentarzy

 

Spis treści:

     1. Co to jest membrana Gore-Tex i jakie są jej rodzaje?
     2. Buty z Gore-Tex czy bez membrany czyli co daje membrana w butach?
     3. Gore Tex – rodzaje membran stosowanych w butach
     4. GRUPA I: Insulated Comfort (na niskie temperatury)
     5. GRUPA II: Performance Comfort (uniwersalna)
     6. GRUPA III: Extended Comfort Footwear (do butów letnich)
     7. Gore-Tex wojskowy vs Gore-Tex cywilny
     8. Jaki Gore-Tex wybrać?
     9. Jaki impregnat do butów z Gore-Tex
     10. Membrana GORE-TEX parametry i właściwości

    Buty trekkingowe z membraną Gore-Tex

    Nie wszyscy o tym wiedzą ale buty trekkingowe z membraną mogą mieć 7 różnych membran w zależności od przeznaczenia obuwia. Niewłaściwa membrana może znacznie obniżyć komfort.

    Wyjaśniamy jakie są różnice w poszczególnych rodzajach membran w butach i do jakich warunków są odpowiednie. 

    Co to jest membrana (laminat/tkanina) Gore-Tex i jakie są jej rodzaje?

    Membrany to cienkie  powłoki wytworzone w zaawansowanym procesie ekstruzji PTFE jako folie o grubości kilkudziesięciu mikronów, które mają strukturę mikroporową, czyli składają się z miniaturowych porów (mających kształt lejka) i następnie laminowane z podszewką.  Każdy por jest o średnicy 20 000 razy mniejszej od średnicy przeciętnej kropli deszczu i 700 razy większej od średnicy cząsteczki pary wodnej.

   1. Takie membrany przede wszystkim mają za zadanie nie dopuszczać do przenikania wody do wnętrza buta, a jednocześnie przepuszczać na zewnątrz parę wodną (pot). Ponieważ same membrany są bardzo cienkie laminowane są z innymi materiałami, które zabezpieczają membranę przed uszkodzeniem. Membrana GORE-TEX jest trwale połączona z tkaniną, wierzchnią ochronną izolacyjną i wyściółką. Taki stosowany w obuwiu 4-warstwowy kompozyt występuje w wielu odmianach, różniących się między sobą parametrami. Wybór rodzaju membrany pod kątem warunków, w jakich buty będą użytkowane, zapewnia optymalne wykorzystanie właściwości membrany i znacznie wpływa na komfort noszenia obuwia.

  Tkanina laminowana z membraną Gore-Tex/ przekrój buta trekkingowego z membraną Gore-Tex
  Schemat budowy laminatu z membraną Gore-Tex. Źródło: Gore-Tex

  1. Buty z Gore-Tex czy bez membrany, czyli co daje membrana Gore-Tex w butach?

   Tylko gumowe buty zapewniają pełną ochronę przed wodą i tylko one są nieprzemakalne. Jednak ich oddychalność jest zerowa. Oznacza to, że wcześniej czy później stopy będą mokre, przepocone. Membrana chroni przede wszystkim nie tylko przed przemakaniem, działaniu deszczu i śniegu ale też pozwala odprowadzić parę wodną na zewnątrz i to właśnie nazywany oddychalnością.  Dzięki tym właściwością nasza stopa pozostaje sucha. Membrana pracuje znacznie wydajniej zimą czyli wówczas, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem buta i temperaturą na zewnątrz jest większa. Dokładniej mówiąc, gdy różnica temperatury i stężeń pary wodnej po dwu stronach membrany powoduje powstanie ciśnienia osmotycznego, co umożliwia transport pary wodnej z ośrodka o większym stężeniu do ośrodka o mniejszym.

  2. Co ważne, aby para wodna mogła swobodnie przenikać przez membranę później przez skórę butów na zewnątrz należy stosować specjalne impregnatu i pasty do butów z membraną. W przeciwnym wypadku pory w skórze zostaną zatkane co ograniczy “oddychalność” butów.

   Skórzane buty wodoodporne często tak na prawdę nie są wodoodporne.

   Buty wodoodporne czy nieprzemakalne? A może wodoszczelne? Jaka jest różnica? (aktualizacja)

   Jaka jest różnica między butami wodoodpornymi  a wodoszczelnymi (nieprzemakalnymi) ? Wodoodporny: Technicznie rzecz ujmując buty wodoodporne (Water-resistant) są w  stanie oprzeć się penetracji wody tylko do pewnego momentu, przez pewien czas. Dotyczy to obuwia z membranami (np. Gore-Tex) i bez membran, wykonanymi tylko ze skóry. Wodoszczelny: Określenie “buty wodoszczelne” (ang. Waterproof, water-repellent )  oznacza, że […]

   0 komentarzy

   Buty górskie z membraną Gore-Tex

   Większość użytkowników dzieli buty na buty z membraną Gore-Tex lub bez membrany. Nie są świadomi, że istnieje wiele odmian membrany Gore-Tex. W obuwiu stosowane są różne membrany w zależności od  przeznaczenia obuwia: obuwie trekkingowe letnie, buty pustynne lub górskie zimowe. Każda z tych rodzajów obuwia może posiadać inną membranę. W zimowych butach górskich będziemy chcieli mieć membraną przeznaczoną na warunku zimowe jak np. membranę Insulated Comfort, w upalne dni będziemy czuli z pewnością duży dyskomfort w obuwiu. Z drugiej strony w butach letnich czy pustynnych warstwa izolacyjna jest wręcz niepożądana.

   W naszej produkcji stosujemy 8 różnych membran Gore-Tex w zależności od przeznaczenia obuwia.  Membrany w pierwszej kolejności możemy podzielić na 3 główne grupy a w każdej grupie możemy znaleźć membrany, które są najbardziej dopasowane do  warunków i przeznaczenia.

   Gore Tex – rodzaje membran stosowanych w butach

   1. GORE-TEX Insulated Comfort (na niskie temperatury)

   Obuwie GORE-TEX Insulated Comfort zapewnia ciepło, suchość i ochronę nawet w trudnych warunkach zimowych.W. L. Gore & Associates, Inc

   Membrana  GORE-TEX Insulated Comfort jest przeznaczona specjalnie do  aktywności w deszczu, śniegu i zimnie.

   Trwała wodoszczelność i optymalna wentylacja w połączeniu z izolacją sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla różnorodnych zajęć na świeżym powietrzu w niskich temperaturach. Woda i śnieg nie mogą przenikać, ale pot może uciec swobodnie na zewnątrz. Podszewka o wysokiej izolacji chroni niezawodnie  również stopy przed zimnem. Jest to  idealna membrana do butów turystycznych  do szerokiego zakresu zajęć na świeżym powietrzu w niskich temperaturach przy niskiej aktywności.

   Z grubymi włókninami izolującymi dla wysokiej ochrony przed chłodem. Ten rodzaj membrany stosowany jest głównie w butach myśliwskich, butach górskich zimowych na niskie temperatury. Włóknina izolująca o gramaturze od 200 [g/m2] dla zimnych warunków do 800 [g/m2] dla ekstremalnie zimnych warunków z poziomami niskiej aktywności.

   GORE-TEX 3 XL KELVIN 650    [Rct  ≥150]

   Włóknina izolująca o gramaturze  do 800 [g/m2]

   GORE-TEX DURACOM CC SPORTIVE    [Rct  ≥60]

   Włóknina izolująca o gramaturze od 200 [g/m2]. Membrana stosowana do niskich temperatur, głównie w butach dla myśliwych

    

   2. GORE-TEX Performance Comfort (uniwersalna)

   Obuwie GORE-TEX Performance Comfort jest przeznaczone do wszystkich sportów outdoorowych, nawet przy najgorszej pogodzie.W. L. Gore & Associates, Inc

   Membrana stosowana jest głównie do butów trekkingowych zimowych. Włóknina izolująca o gramaturze 100 [g/m2], umiarkowana izolacja dla szerokiego zakresu temperatur. Firma Gore opisuje obuwie z tą membranę jako

   Buty zaprojektowane w technologii GORE-TEX Performance Comfort przeznaczone są do aktywności outdoorowych w umiarkowanych warunkach pogodowych. Łączą trwałą wodoszczelność z optymalną oddychalnością, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i poczucie komfortu. Woda nie przedostaje się do wnętrza buta, podczas gdy pot może wydostać się na zewnątrz. Dzięki innowacyjnej konstrukcji są idealnym rozwiązaniem przy uprawianiu bardzo wielu sportów outdoorowych w zmiennych warunkach pogodowych.

   https://www.gore-tex.pl

   GORE-TEX DURACOM MS CAMBRELLE    [Rct ≥25 / ≤60]

   Bardzo odporna na przetarcia membrana Gore-Tex stosowana wyłącznie w obuwiu wojskowym. Nie jest dostępna dla obuwia trekkingowego. Membrana o podwyższonej trwałości.

    

   GORE-TEX DURACOM MS SPORTIVE      [Rct ≥25 / ≤60]

   Umiarkowana izolacja dla szerokiego zakresu temperatur. Buty z tą membraną możemy używać w umiarkowanych i ciepłych warunkach w większości aktywności outdoorowych.

   GORE-TEX MORE SEASONS LIGHT ROCK    [Rct ≥15 / ≤60]

   3. GORE-TEX Extended Comfort Footwear (do butów letnich)

   Obuwie GORE-TEX Extended Comfort stworzono, aby zapewnić maksymalną oddychalność nawet przy wysiłku lub wzroście temperatury.W. L. Gore & Associates, Inc

   Zrezygnowano z jednej warstwy (izolacyjnej)w celu zapewnienia szybkiego odprowadzania ciepłą, dzięki czemu obuwie również lepiej oddycha. Membrana stosowana jest głównie w butach pustynnych oraz w letnich butach trekkingowych i taktycznych. Buty możemy używać w umiarkowanych i ciepłych warunkach podczas intensywnej aktywności do noszenia zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach.

   Opis tej membrany przez firmę Gore

   Buty zaprojektowane w technologii GORE-TEX Extended Comfort są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach i na zewnątrz, w temperaturze umiarkowanej i wyższej oraz podczas intensywnych aktywności. Są trwale wodoodporne, co w połączeniu z oddychalnością stanowi trwałe zabezpieczenie przed wilgocią. Woda nie przedostaje się do wnętrza buta, podczas gdy pot może wydostać się na zewnątrz. Dzięki pozbawionej izolacji konstrukcji stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie optymalny mikroklimat i szybkie odprowadzanie nadmiaru ciepła.

   https://www.gore-tex.pl

   VISION  [Rct  ≤15]

   CARBON  [Rct  ≤15]

    

 

Gore-Tex wojskowy vs Gore-Tex cywilny

gore tex wojskowy jaki wybrać

Gore-Tex wojskowy vs Gore-Tex cywilny

Czy wiecie, że w niektórych butach stosowany jest “Gore-Tex wojskowy” a w innych zwykły “cywilny”. Przeczytajcie jaka jest różnica i gdzie jest stosowany!

0 komentarzy

Jaki Gore-Tex wybrać?

Spędzamy czasami godziny zastanawiając się jaki Gore-Tex wybrać kupując kurtki lub spodnie. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jaką membranę wybrać w przypadku butów z Gore-Tex? Dla większości osób wybór jest tylko między butami z Gore-Tex lub butami trekkingowymi bez Gore-Texu. A dobór membrany w butach jest nie mniej ważny niż w wypadku odzieży. To czy będą właściwie oddychały, czy ich paroprzpuszczalność będzie satysfakcjonująca dla nas ma również duże znaczenie. Mamy nadzieję, że ten wpis pozwoli Wam bardziej świadomie wybierać właściwe buty z właściwą membraną.

Jaki impregnat do butów z Gore-Tex

Konserwacja butów uzależniona jest również od rodzaju skóry. Impregnaty nadają się zarówno do skóry nubukowej, welurowej jak i licowej.  Kremy natomiast mają za zadanie nawilżyć skórę, co zapobiega jej pękaniu. W tym wypadku ważne jest również aby były to kremy dedykowane do butów z membranami GORE-TEx w przeciwnym razie istnieje niebezpeczeństwo, że pory w skórze będą pozatykane i uniemożliwi to efektywny transport wilgoci na zewnątrz. Po co w takiej sytuacji płacić za buty z membraną Gore-Tex?

Impregnat do butów z membraną Gore-Tex

hydrofobowy Impregnat w sprayu do obuwia Prabos

Impregnat do butów trekkingowych i wojskowych

Hydrofobowy impregnat do butów z membraną Gore-Tex. Hydrofobowość to właściwość powierzchni materiału polegająca na niezwilżalności przez wodę. Impregnuje i utrzymuje właściwości wodoodporne obuwia ograniczając proces chłonięcia wody i wilgoci przez skórę. Przeznaczony do wszystkich rodzajów skór, szczególnie polecany dla butów z membranami GORE-TEX®.

0 komentarzy

Pasta do butów z membraną Gore-Tex

Bezbarwny krem do butów

Krem do butów

Krem do nawilżania i impregnacji skór gładkich licowych we wszystkich rodzajach butów trekkingowych i wojskowych z membranami typu Gore-Tex.

0 komentarzy

aktualizacja: 24.09.2019

Parametry i właściwości membrany Gore-Tex

Do podstawowych właściwości termoizolacyjnych membran zalicza się :

   1. oddychalność
   2. opór przenikania pary  wodnej (paroprzepuszczalność)
   3. opór cieplny

 

    1. Oddychalność (Water Vapour Permeability)

     Jednostka ta określa ile gramów pary wodnej jest wstanie przepuścić w ciągu 24 godzin metr kwadratowy membrany. Jest ona mierzona w g/m2/24h (lub w mg/cm2/h).Oczywiście im większa wartość tym lepiej. Dla membrany Carbon wynosi 11,4 [mg/cm2/h]

    2. Paroprzepuszczalność

     Ret[m2Pa/W]. Paroprzepuszczalność, czyli właściwość przenikania pary wodnej przez próbkę materiału (lub zestawu materiałów) określany jest jako opór pary wodnej. Innymi słowami parametr ten wskazuje jaka ilość energii (suma temperatury i ciśnienia wewnątrz buta) jest potrzebna do “przetransportowania” wilgoci na zewnątrz buta. Im wartość parametru jest mniejsza tym obuw lepiej “oddycha” . Ogólnie przyjęta jest następująca skala:
     0 – 5,9 – ekstremalnie dobre parametry
     6,0 – 12,9 – bardzo dobre parametry
     13,0 – 19,9 – satysfakcjonujące parametry
     20,0 – 30,0 – kiepskie parametry

   1. Opór cieplny

    Rct czyli opór cieplny. Im wyższa wartość oporu cieplnego tym warstwa z membraną ma lepsze właściwości izolacyjne, ale też mniejszą paroprzepuszczalność.

Szczegółowe parametry membrany Gore-Tex na przykładzie letniej membrany Carbon

Face Fabric Material Face Fabric Construction 70% (±5%) PA / 30%(± 5%) PES warp knit
Middle Layer

Middle Layer Construction

100% PES nonwoven
Functional Layer Bicomponent Membrane based on ePTFE
Backing Fabric Material Backing Fabric Construction 100% PA warp knit
Width [cm] 142
 

Weight [g/m2 ]

280 ± 20 DIN EN 12127: 1997
Thickness 0,8 mm ± 0,2 DIN EN ISO 5084: 1996
Ret [m2 Pa/W] < 10 DIN EN ISO 11092: 2013
Rct [10 3 m2K/W] < 15 DIN EN ISO 11092: 2013
Abrasion Resistance [Movements]

Dry

Wet

 

>200.000

>70.000

SATRA TM 31A: 2003 ENISO 20344:2011,6.12 Extended Martindale abrasion

Przepuszczalnośc pary wodnej czyli Water Vapour Permeability wynosi 11,4

Gore-Tex czy inna membrana?

Oczywiście istnieją różne membrany na rynku i różni producenci.  W zależności od materiału stosowanego na membranę, można podzielić je na 3 rodzaje:

     • Teflonowe (PTFE) np. Gore-Tex
     • Poliestrowe (np Sympatex)
     • Poliuretanowe (np. Hydrotex, Aquatex,)

Czy jest membrana lepsza niż Gore-Tex?

Wszystko zależy od tego jakie parametry weźmiemy pod uwagę. Koncertując się wybiórczo na pojedynczym parametrze można przedstawić, że dany produkt jest lepszy on konkurencji. Każda membrana wykonana z tych materiałów ma swoje wady i zalety. W wypadku membran polisterowych np. Sympatex tu zasada działania jest inna niż w wypadku membran teflonowych i poliuretanowych. Membrany poliestrowe są membranami hydrofilowymi i nie zawierają one kanalików i porów. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, ponieważ membrany mogę być w formie skarpety tak jak to jest w wypadku membrany Gore-Tex lub mogą być bezpośrednio laminowane ze skórą np. Outdry.

Oczywiście membrana Gore-Tex czy też Sypatex są najbardziej rozpoznawalnymi markami, jednak użytkownika interesuje najbardziej komfort. A w tym wypadku powinien porównać dwa wyżej wspomniane parametry tzn. Rct czyli opór cieplny opór pary wodnej  Ret[m2Pa/W]. W wypadku butów wysokość słupa wody nie ma takiego znaczenia ponieważ woda nie działa bezpośredni na laminat tak jak to ma miejsce w wypadku kurtek czy spodni.

Również my posiadamy w swojej ofercie własną membranę,

MEMBRANA NANODRY ®

Nowa membrana oparta na nanowłóknach PA Czy można ulepszyć membranę stosując najnowsze technologie?

0 komentarzy

którą można znaleźć w butach:

Wpisów nie znaleziono

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *