Posted on

 Gore-Tex w butach – aż 7 różnych membran! (aktualizacja)

Buty trekkingowe z membraną Gore-Tex

Nie wszyscy o tym wiedzą ale w butach trekkingowych i wojskowych stosuje się 7 różnych membran w zależności od przeznaczenia obuwia. Niewłaściwa membrana może obniżyć komfort.

Wyjaśniamy jakie są różnice w poszczególnych rodzajach membran w butach i do jakich warunków są odpowiednie. 

Co to jest membrana (laminat) Gore-Tex i jakie są jej rodzaje?

Membrany to cienkie  powłoki wytworzone w zaawansowanym procesie ekstruzji PTFE jako folie o grubości kilkudziesięciu mikronów, które mają strukturę mikroporową, czyli składają się z miniaturowych porów (mających kształt lejka) i następnie laminowane z podszewką.  Każdy por jest o średnicy 20 000 razy mniejszej od średnicy przeciętnej kropli deszczu i 700 razy większej od średnicy cząsteczki pary wodnej. Takie membrany przede wszystkim mają za zadanie nie dopuszczać do przenikania wody do wnętrza buta, a jednocześnie przepuszczać na zewnątrz parę wodną (pot). Ponieważ same membrany są bardzo cienkie laminowane są z innymi materiałami, które zabezpieczają membranę przed uszkodzeniem. Membrana GORE-TEX jest trwale połączona z tkaniną wierzchnią warstwą izolacyjną i podszewką. Taki stosowany w obuwiu 4-warstwowy kompozyt występuje w wielu odmianach, różniących się między sobą parametrami. Wybór rodzaju membrany pod kątem warunków, w jakich buty będą użytkowane, zapewnia optymalne wykorzystanie właściwości membrany i znacznie wpływa na komfort noszenia obuwia.

Co daje membrana Gore-Tex w butach?

Tylko gumowe buty zapewniają pełną ochronę przed wodą i tylko one są nieprzemakalne. Jednak ich oddychalność jest zerowa. Oznacza to, że wcześniej czy później stopy będą mokre, przepocone. Membrana chroni przede wszystkim nie tylko przed przemakaniem, działaniu deszczu i śniegu ale też pozwala odprowadzić parę wodną na zewnątrz i to właśnie nazywany oddychalnością.  Dzięki tym właściwością nasza stopa pozostaje sucha. Membrana pracuje znacznie wydajniej zimą czyli wówczas, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem buta i temperaturą na zewnątrz jest większa. Dokładniej mówiąc, gdy różnica temperatury i stężeń pary wodnej po dwu stronach membrany powoduje powstanie ciśnienia osmotycznego, co umożliwia transport pary wodnej z ośrodka o większym stężeniu do ośrodka o mniejszym.Co ważne, aby para wodna mogła swobodnie przenikać przez membranę później przez skórę butów na zewnątrz należy stosować specjalne impregnatu i pasty do butów z membraną. W przeciwnym wypadku pory w skórze zostaną zatkane co ograniczy „oddychalność” butów.

Impregnat do butów z membraną Gore-Tex

hydrofobowy Impregnat w sprayu do obuwia Prabos

Impregnat do butów trekkingowych i wojskowych

Impregnat do butów z membraną Gore-Tex. Hydrofobowy impregnat nie osłabia właściwości transpiracyjnych materiałów(odparowywanie). Impregnuje i utrzymuje właściwości wodoodporne obuwia ograniczając proces chłonięcia wody i wilgoci przez skórę. Przeznaczony do wszystkich rodzajów skór,szczególnie polecany dla butów z membranami GORE-TEX®.

0 komentarzy

Konserwacja butów uzależniona jest również od rodzaju skóry. Impregnaty nadają się zarówno do skóry nubukowej, welurowej jak i licowej.  Kremy natomiast mają za zadanie nawilżyć skórę, co zapobiega jej pękaniu. W tym wypadku ważne jest również aby były to kremy dedykowane do butów z membranami GORE-TEx w przeciwnym razie istnieje niebezpeczeństwo, że pory w skórze będą pozatykane i uniemożliwi to efektywny transport wilgoci na zewnątrz. Po co w takiej sytuacji płacić za buty z membraną Gore-Tex?

Pasta do butów z membraną Gore-Tex

Bezbarwny krem do butów

Krem do butów

Krem do nawilżania i impregnacji skór gładkich licowych we wszystkich rodzajach butów trekkingowych i wojskowych z membranami typu Gore-Tex.

0 komentarzy

Buty górskie z membraną Gore-Tex

Większość użytkowników dzieli buty na buty z membraną Gore-Tex lub bez membrany. Nie są świadomi, że istnieje wiele odmian membrany Gore-Tex. W obuwiu stosowane są różne membrany w zależności od  przeznaczenia obuwia: obuwie trekkingowe letnie, buty pustynne lub górskie zimowe. Każda z tych rodzajów obuwia może posiadać inną membranę. W zimowych butach górskich będziemy chcieli mieć membraną przeznaczoną na warunku zimowe jak np. membranę Insulated Comfort, w upalne dni będziemy czuli z pewnością duży dyskomfort w obuwiu. Z drugiej strony w butach letnich czy pustynnych warstwa izolacyjna jest wręcz niepożądana.

W naszej produkcji stosujemy 8 różnych membran Gore-Tex w zależności od przeznaczenia obuwia.  Membrany w pierwszej kolejności możemy podzielić na 3 główne grupy a w każdej grupie możemy znaleźć membrany, które są najbardziej dopasowane do  warunków i przeznaczenia.

1. GORE-TEX Insulated Comfort (na niskie temperatury)

Membrana  GORE-TEX Insulated Comfort jest przeznaczona specjalnie do  aktywności w deszczu, śniegu i zimnie.

Trwała wodoszczelność i optymalna wentylacja w połączeniu z izolacją sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla różnorodnych zajęć na świeżym powietrzu w niskich temperaturach. Woda i śnieg nie mogą przenikać, ale pot może uciec swobodnie na zewnątrz. Podszewka o wysokiej izolacji chroni niezawodnie  również stopy przed zimnem. Jest to  idealna membrana do butów turystycznych  do szerokiego zakresu zajęć na świeżym powietrzu w niskich temperaturach przy niskiej aktywności.

Z grubymi włókninami izolującymi dla wysokiej ochrony przed chłodem. Ten rodzaj membrany stosowany jest głównie w butach górskich zimowych na niskie temperatury. Włóknina izolująca o gramaturze od 200 [g/m2] dla zimnych warunków do 800 [g/m2] dla ekstremalnie zimnych warunków z poziomami niskiej aktywności.

 • GORE-TEX 3 XL KELVIN 650    [Rct  ≥150]

  Włóknina izolująca o gramaturze  do 800 [g/m2]

 • GORE-TEX DURACOM CC SPORTIVE    [Rct  ≥60]

  Włóknina izolująca o gramaturze od 200 [g/m2]. Membrana stosowana do niskich temperatur, głównie w butach dla myśliwych

wysokie buty zimowe dla myśliwych w LOVEC FOREST S30444-R

Buty myśliwskie Lovec – Forest nubuk

Wysokie buty myśliwskie zimowe na niskie temperatury do -30 stoopni. Membrana Gore Tex Duracom MS Sportive  z warstwą izolacyjną.

Buty myśliwskie zimowe na niskie temperatury

Buty dla myśliwych S20538 Lovec – Polar

Zimowe buty dla myśliwych, komfortowe do -30 C

2. GORE-TEX Performance Comfort (uniwersalna)

Membrana stosowana jest głównie do butów trekkingowych zimowych. Włóknina izolująca o gramaturze 100 [g/m2], umiarkowana izolacja dla szerokiego zakresu temperatur. Firma Gore opisuje obuwie z tą membranę jako

Buty zaprojektowane w technologii GORE-TEX Performance Comfort przeznaczone są do aktywności outdoorowych w umiarkowanych warunkach pogodowych. Łączą trwałą wodoszczelność z optymalną oddychalnością, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i poczucie komfortu. Woda nie przedostaje się do wnętrza buta, podczas gdy pot może wydostać się na zewnątrz. Dzięki innowacyjnej konstrukcji są idealnym rozwiązaniem przy uprawianiu bardzo wielu sportów outdoorowych w zmiennych warunkach pogodowych.

https://www.gore-tex.pl
 • GORE-TEX DURACOM MS CAMBRELLE    [Rct ≥25 / ≤60]

  Bardzo odporna na przetarcia membrana Gore-Tex stosowana wyłącznie w obuwiu wojskowym. Nie jest dostępna dla obuwia trekkingowego. Membrana o podwyższonej trwałości.

  górskie buty wojskowe S00625 PROFI TREK PLUS

  S00625 PROFI TREK PLUS górskie buty wojskowe

  Górskie buty wojskowe używane przez żołnierzy Armii Brytyjskiej w Afganistanie i niektóre jednostki Czeskich Sił Zbrojnych. Profi Trek to buty wojskowe z membraną Gore-Tex nie tylko do chodzenia w góry.  Sprawdzają się też jako wygodne nieprzemakalne buty na motor.

 • GORE-TEX DURACOM MS SPORTIVE      [Rct ≥25 / ≤60]

  Umiarkowana izolacja dla szerokiego zakresu temperatur. Buty z tą membraną możemy używać w umiarkowanych i ciepłych warunkach w większości aktywności outdoorowych.

  Damskie wysokie i lekkie Buty trekkingowe wysokie S70649-032 z podeszwą Vibram i membraną Gore-Tex

  PALPANA GTX – wysokie buty trekkingowe

  Palpana GTX: wysokie, lekkie i wytrzymałe buty trekkingowe. Niezawodne w trudnym terenie. Przyczepne do podłoża. Odporne na wodę. Pozwalające oddychać Twoim stopom. Dla tych kobiet i mężczyzn, którzy chcą zdobywać świat o każdej porze roku.

  0 komentarzy
  Wysokie buty górskie pod raki z membraną Gore-Tex i Vibram

  PULAR -buty górskie z GTX

  Pular GTX: lekkie, wysokie buty górskie pod półautomaty i raki koszykowe, które nie zawiodą Cię nawet w najtrudniejszym terenie. Bezpieczne przyczepne nawet bez raków. Skutecznie wodoodporne. Swobodnie oddychające. Dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą zdobywać więcej niż im wolno.

  0 komentarzy

  Buty górskie SOCOMPA GTX pea green

   Uniwersalne, górskie buty trekkingowe Socompa – kolor Limon  Limonkowy to nie tylko kolor tryskający dookoła młodzieńczą werwą i niczym nieskrępowanym optymizmem. To także barwa owocu, który uwielbia wystawiać swoją grubą skórę na słoneczne pieszczoty. To wreszcie najbardziej energetyczny ze wszystkich odcieni zieleni. Jeśli jesteś jednym z tych, których życiowe akumulatory mają to do siebie, że […]

  0 komentarzy

  CONDORIRI GTX grafitowy

  Wygodne buty trekkingowe dla  stawiających sobie wyzwania.

  Condoriri to buty trekkingowe z podeszwą Vibram i membraną Gore-Tex

  CONDORIRI GTX

  Wygodne buty trekkingowe z  Gore-Tex i podeszwą Vibram dla  stawiających sobie wyzwania.  JAK POCZUJĄ SIĘ TWOJE STOPY W TYCH BUTACH?
  ♦ Wygodnie i komfortowo.
  ♦ Bezpiecznie i stabilnie.
  ♦ Sucho i zdrowo.

  S50862 PREDATOR GTX

  Buty górskie PREDATOR z membraną Gore-Tex, z nubuku o podwyższonej paroprzepuszczalności.

  buty trekkingowe z jednego kawałka skóry

  FOX GTX buty trekkingowe S10453

  Idealne połączenie praktyczności oraz surowej, klasycznej elegancji butów trekkingowych.

  Trwałe trekkingi w góry z Vibram

  S20505 TUNDRA

  Wytrzymałe buty trekkingowe uniwersalne z membraną Gore-Tex i podeszwą Vibram.

  S90688 ANNAPURNA

  Buty górskie dla tych, co mierzą wysoko. Przystosowane do raków koszykowych.

 • GORE-TEX MORE SEASONS LIGHT ROCK    [Rct ≥15 / ≤60]

3. GORE-TEX Extended Comfort Footwear &(do butów letnich)

Zrezygnowano z jednej warstwy (izolacyjnej)w celu zapewnienia szybkiego odprowadzania ciepłą, dzięki czemu obuwie również lepiej oddycha. Membrana stosowana jest głównie w butach pustynnych oraz w letnich butach trekkingowych i taktycznych. Buty możemy używać w umiarkowanych i ciepłych warunkach podczas intensywnej aktywności do noszenia zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach.

Opis tej membrany przez firmę Gore

Buty zaprojektowane w technologii GORE-TEX Extended Comfort są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach i na zewnątrz, w temperaturze umiarkowanej i wyższej oraz podczas intensywnych aktywności. Są trwale wodoodporne, co w połączeniu z oddychalnością stanowi trwałe zabezpieczenie przed wilgocią. Woda nie przedostaje się do wnętrza buta, podczas gdy pot może wydostać się na zewnątrz. Dzięki pozbawionej izolacji konstrukcji stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie optymalny mikroklimat i szybkie odprowadzanie nadmiaru ciepła.

https://www.gore-tex.pl
 • VISION  [Rct  ≤15]

  S10423 NANGA GTX GREY

  Niskie oddychające buty trekkingowe z membraną Gore-Tex,

  Oryginale buty taktyczne pustynne Bundeswehry

  Buty pustynne Bundeswehr S80713

  Wojskowe buty pustynne desert niem. Kampfschuhe, heiß/trocken, wykorzystywane przez żołnierzy Bundeswehr z letnią membraną Gore-Tex. Oryginalne buty kontraktowe. 

 • CARBON  [Rct  ≤15]

  CAZADERO GTX Vegan black green wysokie buty trekkingowe

  Jeśli jesteś jednym z tych, na których góry w każdej postaci działają mocniej niż magnes, wybierz buty trekkingowe z membraną Cazadero GTX

  CAZADERO GTX Vegan orange wysokie buty trekkingowe

  Wysokie buty trekkingowe bez skóry wykonane w całości z materiałów syntetycznych, zastosowane kleje nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego. Cazadero GTX: maszeruj lekko, mierz wysoko

  CAZADERO GTX Vegan buty trekkingowe bez skóry

  Buty trekkingowe bez skóry. Obuwie trekkingowe Cazadero to buty stuprocentowo wegańskie, ponieważ do ich produkcji nie wykorzystuje się naturalnej skóry zwierzęcej, ani żadnych innych materiałów, których pochodzenie można sklasyfikować jako odzwierzęce. Powstały one z myślą o tym, by sprawiać jeszcze więcej frajdy miłośnikom górskich wędrówek i zostały w całości wykonane z materiałów syntetycznych.

 

aktualizacja: 24.09.2019

Membrana GORE-TEX parametry i właściwości

W wypadku membran kluczową rolę odgrywają dwa parametry:

 • Rct czyli opór cieplny. Im wyższa wartość oporu cieplnego tym warstwa z membraną ma lepsze właściwości izolacyjne, ale też mniejszą paroprzepuszczalność.
 • Ret[m2Pa/W]. Paroprzepuszczalność, czyli właściwość przenikania pary wodnej przez próbkę materiału (lub zestawu materiałów) określany jest jako opór pary wodnej. Innymi słowami parametr ten wskazuje jaka ilość energii (suma temperatury i ciśnienia wewnątrz buta) jest potrzebna do „przetransportowania” wilgoci na zewnątrz buta. Im wartość parametru jest mniejsza tym obuw lepiej „oddycha” . Ogólnie przyjęta jest następująca skala:
  0 – 5,9 – ekstremalnie dobre parametry
  6,0 – 12,9 – bardzo dobre parametry
  13,0 – 19,9 – satysfakcjonujące parametry
  20,0 – 30,0 – kiepskie parametry

Przykładowe parametry membrany Gore-Tex Carbon, bez warstwy ocieplającej.

Face Fabric Material Face Fabric Construction70% (±5%) PA / 30%(± 5%) PES warp knit
Middle Layer

Middle Layer Construction

100% PES nonwoven
Functional LayerBicomponent Membrane based on ePTFE
Backing Fabric Material Backing Fabric Construction100% PA warp knit
Width [cm]142
 

Weight [g/m2 ]

280 ± 20DIN EN 12127: 1997
Thickness0,8 mm ± 0,2DIN EN ISO 5084: 1996
Ret [m2 Pa/W]< 10DIN EN ISO 11092: 2013
Rct [10 3 m2K/W]< 15DIN EN ISO 11092: 2013
Abrasion Resistance [Movements]

Dry

Wet

>200.000

>70.000

SATRA TM 31A: 2003 ENISO 20344:2011,6.12 Extended Martindale abrasion

 

Gore-Tex czy inna membrana?

Oczywiście istnieją różne membrany na rynku i różni producenci.  W zależności od materiału stosowanego na membranę, można podzielić je na 3 rodzaje:

 • Teflonowe (PTFE) np. Gore-Tex
 • Poliestrowe (np Sympatex)
 • Poliuretanowe (np. Hydrotex, Aquatex,)

Czy jest membrana lepsza niż Gore-Tex?

Wszystko zależy od tego jakie parametry weźmiemy pod uwagę. Koncertując się wybiórczo na pojedynczym parametrze można przedstawić, że dany produkt jest lepszy on konkurencji. Każda membrana wykonana z tych materiałów ma swoje wady i zalety. W wypadku membran polisterowych np. Sympatex tu zasada działania jest inna niż w wypadku membran teflonowych i poliuretanowych. Membrany poliestrowe są membranami hydrofilowymi i nie zawierają one kanalików i porów. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, ponieważ membrany mogę być w formie skarpety tak jak to jest w wypadku membrany Gore-Tex lub mogą być bezpośrednio laminowane ze skórą np. Outdry.

Oczywiście membrana Gore-Tex czy też Sypatex są najbardziej rozpoznawalnymi markami, jednak użytkownika interesuje najbardziej komfort. A w tym wypadku powinien porównać dwa wyżej wspomniane parametry tzn. Rct czyli opór cieplny opór pary wodnej  Ret[m2Pa/W]. W wypadku butów wysokość słupa wody nie ma takiego znaczenia ponieważ woda nie działa bezpośredni na laminat tak jak to ma miejsce w wypadku kurtek czy spodni.

Również my posiadamy w swojej ofercie własną membranę,

MEMBRANA NANODRY ®

Nowa membrana oparta na nanowłóknach PA Czy można ulepszyć membranę stosując najnowsze technologie?

0 komentarzy

którą można znaleźć w butach:

Wpisów nie znaleziono

 

Źródła:

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-LOD7-0030-0012/c/httpwww_moratex_euplikitww201034tww20103-4art4.pdf

http://archiwum.ciop.pl/1416.html

Dodaj komentarz