Opublikowano:

 Gore-Tex w butach – aż 7 różnych membran!

Co to jest membrana (tkanina) Gore-Tex i jakie są jej rodzaje?

Nie wszyscy o tym wiedzą ale w butach trekkingowych i wojskowych stosuje się 7 różnych membran w zależności od przeznaczenia obuwia.

Membrana GORE-TEX jest trwale połączona z tkaniną wierzchnią warstwą izolacyjną i podszewką. Taki stosowany w obuwiu 4-warstwowy kompozyt występuje w wielu odmianach, różniących się między sobą parametrami. Wybór rodzaju membrany pod kątem warunków, w jakich buty będą użytkowane, zapewnia optymalne wykorzystanie właściwości membrany i znacznie wpływa na komfort noszenia obuwia.

Większość użytkowników dzieli buty na buty z membraną Gore-Tex lub bez membrany. Nie są świadomi, że istnieje wiele odmian membrany Gore-Tex. W obuwiu stosowane są różne membrany w zależności od  przeznaczenia obuwia: obuwie letnie lub zimowe. Wybierając buty z membraną przeznaczoną na warunku jesienno-zimowe, w upalne dni będziemy czuli prawdopodobnie dyskomfort w obuwiu.

W wypadku membran kluczową rolę odgrywają dwa parametry Rct czyli opór cieplny. Im wyższa wartość oporu cieplnego tym warstwa z membraną ma lepsze właściwości izolacyjne, ale też mniejszą paroprzepuszczalność. Paroprzepuszczalność, czyli właściwość przenikania pary wodnej przez próbkę materiału (lub zestawu materiałów) określany jest jako opór pary wodnej i oznaczany parametrem Ret[m2Pa/W]. Im wartość parametru jest mniejsza tym obuw lepiej „oddycha”

W naszej produkcji stosujemy 8 różnych membran Gore-Tex w zależności od przeznaczenia obuwia.  Membrany w pierwszej kolejności możemy podzielić na 3 główne grupy a w każdej grupie możemy znaleźć membrany, które są najbardziej dopasowane do  warunków i przeznaczenia.

1. GORE-TEX Insulated Comfort (na niskie temperatury)

  • GORE-TEX 3 XL KELVIN 650    [Rct  ≥150]
  • GORE-TEX DURACOM CC SPORTIVE    [Rct  ≥60]

2. GORE-TEX Performance Comfort (uniwersalna)

  • GORE-TEX DURACOM MS CAMBRELLE    [Rct ≥25 / ≤60]
  • GORE-TEX DURACOM MS SPORTIVE      [Rct ≥25 / ≤60]
  • GORE-TEX MORE SEASONS LIGHT ROCK    [Rct ≥15 / ≤60]

3. GORE-TEX Extended Comfort Footwear &(do butów letnich)

  • VISION  [Rct  ≤15]
  • CARBON  [Rct  ≤15]

1. GORE-TEX Insulated Comfort

Membrana  GORE-TEX Insulated Comfort jest przeznaczona specjalnie do  aktywności w deszczu, śniegu i zimnie.

Trwała wodoszczelność i optymalna wentylacja w połączeniu z izolacją sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla różnorodnych zajęć na świeżym powietrzu w niskich temperaturach. Woda i śnieg nie mogą przenikać, ale pot może uciec swobodnie na zewnątrz. Podszewka o wysokiej izolacji chroni niezawodnie  również stopy przed zimnem. Jest to  idealna membrana do butów turystycznych  do szerokiego zakresu zajęć na świeżym powietrzu w niskich temperaturach przy niskiej aktywności.

Z grubymi włókninami izolującymi dla wysokiej ochrony przed chłodem. Ten rodzaj membrany stosowany jest głównie w butach górskich zimowych na niskie temperatury. Włóknina izolująca o gramaturze od 200 [g/m2] dla zimnych warunków do 800 [g/m2] dla ekstremalnie zimnych warunków z poziomami niskiej aktywności.

1.1 GORE-TEX 3 XL KELVIN 650

Włóknina izolująca o gramaturze  do 800 [g/m2]

brak produktów

1.2 DURACOM CC SPORTIVE

Włóknina izolująca o gramaturze od 200 [g/m2]

Buty myśliwskie zimowe na niskie temperatury

Buty dla myśliwych S20538 Lovec – Polar

Zimowe buty dla myśliwych, komfortowe do -30 C

0 komentarzy

Buty myśliwskie Lovec – Forest nubuk

Buty myśliwskie zimowe  dla najbardziej wymagających przeznaczone na niskie temperatury do -30 stoopni. Membrana Gore Tex Duracom CC Sportive  z warstwą izolacyjną

0 komentarzy

2. GORE-TEX Performance Comfort

Membrana stosowana jest głównie do butów trekkingowych zimowych. Włóknina izolująca o gramaturze 100 [g/m2], umiarkowana izolacja dla szerokiego zakresu temperatur. Firma Gore opisuje obuwie z tą membranę jako

Buty zaprojektowane w technologii GORE-TEX Performance Comfort przeznaczone są do aktywności outdoorowych w umiarkowanych warunkach pogodowych. Łączą trwałą wodoszczelność z optymalną oddychalnością, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i poczucie komfortu. Woda nie przedostaje się do wnętrza buta, podczas gdy pot może wydostać się na zewnątrz. Dzięki innowacyjnej konstrukcji są idealnym rozwiązaniem przy uprawianiu bardzo wielu sportów outdoorowych w zmiennych warunkach pogodowych.https://www.gore-tex.pl

GORE-TEX DURACOM MS SPORTIVE

Buty górskie SOCOMPA GTX pea green

 Uniwersalne, górskie buty trekkingowe Socompa – kolor Limon  Limonkowy to nie tylko kolor tryskający dookoła młodzieńczą werwą i niczym nieskrępowanym optymizmem. To także barwa owocu, który uwielbia wystawiać swoją grubą skórę na słoneczne pieszczoty. To wreszcie najbardziej energetyczny ze wszystkich odcieni zieleni. Jeśli jesteś jednym z tych, których życiowe akumulatory mają to do siebie, że […]

0 komentarzy

CONDORIRI GTX grafitowy

Wygodne buty trekkingowe dla  stawiających sobie wyzwania

0 komentarzy
buty trekkingowe damskie

CONDORIRI GTX

Wygodne buty trekkingowe dla  stawiających sobie wyzwania

0 komentarzy

S50862 PREDATOR GTX

Buty górskie PREDATOR z membraną Gore-Tex, z nubuku o podwyższonej paroprzepuszczalności.

0 komentarzy
buty trekkingowe z jednego kawałka skóry

FOX GTX buty trekkingowe S10453

Idealne połączenie praktyczności oraz surowej, klasycznej elegancji butów trekkingowych.

0 komentarzy
Trwałe trekkingi w góry z Vibram

S20505 TUNDRA

Wytrzymałe buty trekkingowe uniwersalne z membraną Gore-Tex i podeszwą Vibram.

0 komentarzy

S90688 ANNAPURNA

Wysokiej jakości buty trekkingowe dla tych, co mierzą wysoko.

0 komentarzy

2.1 DURACOM MS CAMBRELLE

buty taktyczne

S00625 PROFI TREK PLUS

Buty wojskowe używane przez żołnierzy Armii Brytyjskiej w Afganistanie i niektóre jednostki Czeskich Sił Zbrojnych.

0 komentarzy

Bardzo odporna na przetarcia membrana Gore-Tex stosowana wyłącznie w obuwiu wojskowym. Nie jest dostępna dla obuwia trekkingowego. Membrana o podwyższonej trwałości.

2.2 MORE SEASONS LIGHT ROCK

10873 DELTA 8 ZIP GTX

Wysokie buty taktyczne dla Policji na lato z zamkiem z boku i membraną Gore-Tex. Komfortowe i wytrzymałe.

0 komentarzy

3. GORE-TEX Extended Comfort Footwear

Zrezygnowano z jednej warstwy (izolacyjnej)w celu zapewnienia szybkiego odprowadzania ciepłą, dzięki czemu obuwie również lepiej oddycha. Membrana stosowana jest głównie w butach pustynnych oraz w letnich butach trekkingowych i taktycznych. Buty możemy używać w umiarkowanych i ciepłych warunkach podczas intensywnej aktywności do noszenia zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach.

Opis tej membrany przez firmę Gore

Buty zaprojektowane w technologii GORE-TEX Extended Comfort są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach i na zewnątrz, w temperaturze umiarkowanej i wyższej oraz podczas intensywnych aktywności. Są trwale wodoodporne, co w połączeniu z oddychalnością stanowi trwałe zabezpieczenie przed wilgocią. Woda nie przedostaje się do wnętrza buta, podczas gdy pot może wydostać się na zewnątrz. Dzięki pozbawionej izolacji konstrukcji stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie optymalny mikroklimat i szybkie odprowadzanie nadmiaru ciepła.https://www.gore-tex.pl

3.1 GORE-TEX VISION

S10423 NANGA GTX GREY

Niskie oddychające buty trekkingowe z membraną Gore-Tex,

0 komentarzy
oryginalne buty pustynne 80713

Buty pustynne Bundeswehr S80713

Bundeswehr logo Pustynne buty wojskowe wykorzystywane przez żołnierzy Bundeswehr z membraną Gore-Tex. Model ten stosowany jest również przez siły zbrojne Litwy.

0 komentarzy

3.2 GORE-TEX CARBON Silver

najnowsza membrana z firmy Gore bez warstwy izolującej o najwyższej paroprzpuszczalności.

Niskie buty trekkingowe 70652-16-Ampato Prabos

Niskie buty trekkingowe AMPATO GTX S70652

Ampato to lekkie i niskie buty trekkingowe (damskie i męskie) to produkt, które kupowane są przez osoby pragnące żyć tak aktywnie, jak to tylko możliwe.

0 komentarzy
Ampato czyli niskie buty trekkingowe nie tylko dla kobiet

Niskie buty trekkingowe AMPATO GTX S70652 grafitowe

Buty podejściowe Ampato ze skóry welurowej posiadają, otok podeszwę Vibram, welurową cholewkę i najnowszą letnią membranę Gore-Tex Carbon Silver.  Niska waga, dobra oddychalność i stabilna konstrukcja pomogą  przejść każdy górski szlak.

0 komentarzy
Letnie buty podejściowe

Ampato GTX: uniwersalne buty podejściowe dla wymagających

Buty podejściowe Ampato posiadają podeszwę Vibram, skórzaną cholewkę i najnowszą letnią membranę Gore-Tex Carbon Silver. Idealne do codziennych aktywności po wędrówki w umiarkowanie trudnym, górskim terenie.

0 komentarzy
Prabos lekkie buty trekkingowe

ACOTANGO GTX dark green – buty trekkingowe

Acotango to bardzo lekkie buty trekkingowe z  najnowszą membraną GORE-TEX® Carbon Silver i podeszwą Vibram. Stworzone dla wymagających turystów.

0 komentarzy

ACOTANGO GTX dark blue – buty trekkingowe

Buty trekkingowo-turystyczne o lekkiej konstrukcji. Model wyposażono w najnowszą membranę GORE-TEX® Carbon Silver.

0 komentarzy
Lekkie buty turystyczne

ACOTANGO GTX grey – buty trekkingowe

Bardzo lekkie buty trekkingowe z najnowszej naszej kolekcji Free Time wyposażone w membranę GORE-TEX® Carbon Silver i podeszwę podeszwę Vibram o znakomitej trakcji i przyczepności. Są to  bardzo lekkie buty o wadzę tylko 490 g, które doskonale sprawdzą się podczas górskich wycieczek.

0 komentarzy

ACOTANGO GTX orange – buty trekkingowe

Pomarańczowe Acotango to lekkie buty trekkingowe z podeszwą Vibram. Model wyposażono w wodoodporną membranę GORE-TEX® Carbon Silver – najnowszą membranę z firmy Gore.

0 komentarzy
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *