Opublikowano:

MEMBRANY GORE-TEX® W BUTACH trekkingowych i wojskowych – RODZAJE

Co to jest membrana (tkanina) Gore-Tex i jakie są jej rodzaje?

Membrana GORE-TEX® jest trwale połączona z tkaniną wierzchnią warstwą izolacyjną i podszewką. Taki stosowany w obuwiu 4-warstwowy kompozyt występuje w wielu odmianach, różniących się między sobą parametrami. Wybór rodzaju membrany pod kątem warunków, w jakich buty będą użytkowane, zapewnia optymalne wykorzystanie właściwości membrany i znacznie wpływa na komfort noszenia obuwia.

Większość użytkowników dzieli buty na buty z membraną Gore-Tex lub bez membrany. Nie są świadomi, że istnieje wiele odmian membrany Gore-Tex. W obuwiu stosowane są różne membrany w zależności od  przeznaczenia obuwia: obuwie letnie lub zimowe. Wybierając buty z membraną przeznaczoną na warunku jesienno-zimowe, w upalne dni będziemy czuli prawdopodobnie dyskomfort w obuwiu.

W naszej produkcji stosujemy 8 różnych membran Gore-Tex w zależności od przeznaczenia obuwia.  Membrany w pierwszej kolejności możemy podzielić na 3 główne grupy a w każdej grupie możemy znaleźć membrany, które są najbardziej dopasowane do  warunków i przeznaczenia.

 • GORE-TEX® Insulated Comfort (na niskie temperatury)
  • GORE-TEX 3 XL KELVIN 650    [Rct  ≥150]
  • GORE-TEX DURACOM CC SPORTIVE    [Rct  ≥60]
 • GORE-TEX® Performance Comfort (uniwersalna)
  • GORE-TEX DURACOM MS CAMBRELLE    [Rct ≥25 / ≤60]
  • GORE-TEX DURACOM MS SPORTIVE      [Rct ≥25 / ≤60]
  • GORE-TEX MORE SEASONS LIGHT ROCK    [Rct ≥15 / ≤60]
 • GORE-TEX® Extended Comfort Footwear &(do butów letnich)
  • VISION  [Rct  ≤15]

W wypadku membran kluczową rolę odgrywają dwa parametry Rct czyli opór cieplny. Im wyższa wartość oporu cieplnego tym warstwa z membraną ma lepsze właściwości izolacyjne, ale też mniejszą paroprzepuszczalność. Paroprzepuszczalność, czyli właściwość przenikania pary wodnej przez próbkę materiału (lub zestawu materiałów) określany jest jako opór pary wodnej i oznaczany parametrem Ret[m2Pa/W]. Im wartość parametru jest mniejsza tym obuw lepiej „oddycha”

GORE-TEX® Insulated Comfort

Z grubymi włókninami izolującymi dla wysokiej ochrony przed chłodem. Włóknina izolująca o gramaturze od 200 [g/m2] dla zimnych warunków do 800 [g/m2] dla ekstremalnie zimnych warunków z poziomami niskiej aktywności.

GORE-TEX 3 XL KELVIN 650

DURACOM CC SPORTIVE

GORE-TEX® Performance Comfort

włóknina izolująca o gramaturze 100 [g/m2], umiarkowana izolacja dla szerokiego zakresu temperatur. Buty z tą membraną możemy używać w umiarkowanych i ciepłych warunkach w większości aktywności outdoorowych.

GORE-TEX DURACOM MS SPORTIVE

DURACOM MS CAMBRELLE

Bardzo odporna na przetarcia membrana Gore-Tex stosowana wyłącznie w obuwiu wojskowym. Nie jest dostępna dla obuwia trekkingowego. Membrana o podwyższonej trwałości.

MORE SEASONS LIGHT ROCK

GORE-TEX® Extended Comfort Footwear

Zrezygnowano z jednej warstwy (izolacyjnej)w celu zapewnienia szybkiego odprowadzania ciepłą, dzięki czemu obuwie również lepiej oddycha. Buty możemy używać w umiarkowanych i ciepłych warunkach podczas intensywnej aktywności do noszenia zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach.

VISION

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *