Posted on

PODESZWY VIBRAM

Podeszwa Vibram

Vibram® to najbardziej znany producent podeszew  używanych w obuwiu turystycznym, górskim i wojskowym.

Przeczytaj o historii powstania podeszew Vibram i stosowanych materiałach i rozwiązaniach konstrukcyjnych

Nazwa pochodzi od VItale BRAManiego, włoskiego alpinisty, wspinacza, przewodnika górskiego i przedsiębiorcy, który po stracie 6-ciu towarzyszy wyprawy na Mout Rasica w 1935 roku, rozpoczął poszukiwania materiału na bazie kauczuku, który nadawałby się na podeszwy do butów górskich i zapewniłby podeszwom przyczepność gwarantującą większe bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek. Wraz ze słynnym producentem opon Pirelli opracowali, w oparciu o specjalną metodę wulkanizacji Charlesa Goodyeara, antypoślizgową i wodoodporną podeszwę. Już 2 lata później w roku 1937 powstały pierwsze buty trekkingowe z nową podeszwą Vibram.

 

Pierwsza podeszwa Vibram. Źródło vibram.com

W efekcie jego prac, w 1954 roku, ekipa włoska zdobyła szczyt K-2w butach  na podeszwie z firmy VIBRAM. To był przełomowy moment dla firmy.

Histora. Wyprawa na K@ w butach z podeszwą Vibram

 

Do dnia dzisiejszego VIBRAM ewoluował i rozwijał się, tworząc ponad 100  rodzajów tej podeszwy, przeznaczonej do różnych terenów i różnych warunków atmosferycznych.

Rodzaje podeszwy VIBRAM

Podeszwa VIBRAM występuje w ponad 100 różnych rodzajach, przeznaczonych do użytkowania w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych i środowiskowych. Vibram produkuje podeszwy praktycznie do każdej aktywności sportowej: gry w golfa, sportów motocyklowych, jest również specjalna linia dla wędkarzy. Modele poszczególnych podeszew różnią się od siebie nie tylko gramaturą oraz składem chemicznym, czyli różną ilością odpowiednich składników występujących w gumie (różne mieszanki gumy jak np. XS Trek ;  Ice Trek ; Mount), mającą wpływ na twardość podeszwy, ale także kształtem profilu.

Vibram nie jest materiałem

Vibram to tylko nazwa firmy. Nie jest to oznaczenie konkretnego materiału (konkretnej mieszanki gumy) i dlatego nie zawiera żadnych informacji na temat charakterystyki podeszwy. Pod logo Vibram mogą ukryć zarówno buty wojskowe, z niezwykle wytrzymałymi i podeszwami, jak i pantofle domowe (tak, Vibram wytwarza podeszwy, a także buty damskie). Jednak słyszymy „mam buty Vibram, więc są lepsze / lżejsze / trwalsze niż buty XY”. Takie stwierdzenie nie ma sensu, ponieważ słowo Vibram określa tylko producenta a nie jej właściwości. Dodatkowo firma Vibram produkuje czasami te same podeszwy w różnych lokalizacjach na świecie: Włochy, Chiny, Brazylia.

Oczywiście marka ta jest gwarancją jakości, ale w porównaniu z inną marką zawsze trzeba porównywać poszczególne typy podeszew. A także wziąć pod uwagę ich przeznaczenie. Jeśli weźmiesz buty do biegani a Twoja trasa poprowadzi w dół po skałach, nawet magiczny Vibram nie uratuje cię przed zniszczeniem podeszwy.  Podjęliśmy współpracę z firmą Vibram, które przygotowała dla naszej firmy dedykowaną podeszwę. Przygotowaliśmy wzór bieżnika, formę a także mieszankę gumy o właściwościach, które są według nas najodpowiedniejsze do produkowanych przez nas butów.  Podczas projektowania podeszwy przywiązywaliśmy dużą wagę zarówno do właściwości samoczyszczących podeszwy, dużej elastyczności nawet w niskich temperaturach, antypoślizgowości (sertyfikat SRC) oraz niskiej ścieralności.

Oto wynik naszej bezpośredniej współpracy z firmą Vibram. Podeszwa PHOBOS.

Dedykowana podeszwa Vibram do butów taktycznych i outdorowych
PHOBOS – elastyczna, trwała podeszwa stworzona wspólnie z firmą Vibram specjalnie dla naszej firmy

BUTY GÓRSKIE I WŁAŚCIWOŚCI VIBRAM

Dla nas  najważniejsze są jednak podeszwy do butów górskich i trekkingowych. Przemieszczając się nasze stopy mają kontakt z różnymi powierzchniami, zatem i spody butów powinny być odmienne. Odróżnia je na przykład kształt i głębokość profilu. Bieżnik czyli profil  w butach górskich jest zazwyczaj głębszy, powinien posiadać wyraźne kostkowanie, układające się w kanały odprowadzające wodę i błoto. Podeszwa podzielona jest na różne obszary, na grafice zaznaczone różnymi kolorami. Każdy obszar spełnia inną rolę, jeden odpowiedzialny jest za trakcję, inny przyczepność a jeszcze inny za hamowanie. Powierzchnie antypoślizgowe, bez wątpienia gwarantują wygodę i bezpieczeństwo na szlaku.

Co oznacza, że podeszwy są samoczyszczące ? Nie jest to zaawansowana technologia. Podeszwa powinna mieć otwarte kanały (zaznaczone strzałkami oraz stożkowe elementy bieżnika, co powoduje łatwiejsze oczyszczanie podeszwy.

 

Vibram HUNTING stosowany przez nas w modelu Condoriri
Vibram Grivola

 

W naszej ofercie obuwia znajdą Państwo również modele z podeszwą Vibram.

 

Vibram dziśaj

Podeszwa Vibram wymiana

Do artykułów, która zakupili Państwo w naszej firmie w których podeszwa uległa starciu lub uszkodzeniu oferujemy odpłatną możliwość wymiany na nową. Warunkiem wymiany jest posiadanie faktury lub paragonu oraz dostępność podeszwy w naszym magazynie.

 

Dodaj komentarz