Podeszwa Vibram

Vibram® to najbardziej znany producent podeszew  używanych w obuwiu turystycznym, górskim i wojskowym.

Przeczytaj o historii powstania podeszew Vibram i stosowanych materiałach i rozwiązaniach konstrukcyjnych

 1. Podeszwa Vibram historia powstania
 2. Rodzaje podeszwy VIBRAM
 3. Twardość podeszwy Vibram
 4. Fabryki podeszew Vibram na świecie
 5. Buty górskie i właściwości podeszew
 6. FAQ wymiana podeszwy Vibram

Nazwa pochodzi od VItale BRAManiego, włoskiego alpinisty, wspinacza, przewodnika górskiego i przedsiębiorcy, który po stracie 6-ciu towarzyszy wyprawy na Mout Rasica w 1935 roku, rozpoczął poszukiwania materiału na bazie kauczuku, który nadawałby się na podeszwy do butów górskich i zapewniłby podeszwom przyczepność gwarantującą większe bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek. Wraz ze słynnym producentem opon Pirelli opracowali, w oparciu o specjalną metodę wulkanizacji Charlesa Goodyeara, antypoślizgową i wodoodporną podeszwę. Już 2 lata później w roku 1937 powstały pierwsze buty trekkingowe z nową podeszwą Vibram.

Pierwsza podeszwa Vibram. Źródło vibram.com

W efekcie jego prac, w 1954 roku, ekipa włoska zdobyła szczyt K-2w butach  na podeszwie z firmy VIBRAM. To był przełomowy moment dla firmy.

Histora. Wyprawa na K2 w butach z podeszwą Vibram

Wyprawa na K2 w butach z podeszwą Vibram. To był przełomowy moment w historii firmy VIbram

Do dnia dzisiejszego VIBRAM ewoluował i rozwijał się, tworząc ponad 100  rodzajów tej podeszwy, przeznaczonej do różnych terenów i różnych warunków atmosferycznych.

Rodzaje podeszwy VIBRAM

Podeszwa VIBRAM występuje w ponad 150 różnych rodzajach, przeznaczonych do użytkowania w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych i środowiskowych. Vibram produkuje podeszwy praktycznie do każdej aktywności sportowej: gry w golfa, sportów motocyklowych, jest również specjalna linia dla wędkarzy. Modele poszczególnych podeszew różnią się od siebie nie tylko gramaturą oraz składem chemicznym, czyli różną ilością odpowiednich składników występujących w gumie (różne mieszanki gumy jak np. XS Trek ;  Ice Trek ; Mount), mającą wpływ na twardość podeszwy Vibram, ale także kształtem profilu.

Vibram w swoich materiałach informacyjnych dla producentów nie podaje twardości podeszwy, tak jak to znamy z butów np. trekkingowych. Jest to zrozumiałe ponieważ na twardość buta ma wpływ nie tylko sama podeszwa ale również materiały stosowane do produkcji butów, jak na przykład rodzaj materiału użyty do produkcji podpodeszwy czy też sztywnik (jeżeli występuje).
Na stronie firmy Vibram w dziale B2B można znaleźć szeroki wybór podeszew, do niemal każdej dziedziny sportu.

Rodzaje podeszew Vibram dla każdej dziedziny sportu

Podeszwy Vibram do butów trekkingowych. Katalog online dla zarejestrowanych producentów obuwia. Źródło: VIBRAM.COM.

Vibram MOUNT

Vibram to tylko nazwa firmy. Nie jest to oznaczenie konkretnego materiału (konkretnej mieszanki gumy) i dlatego nie zawiera żadnych informacji na temat charakterystyki podeszwy.  Ważną informację jest natomiast rodzaj mieszanki gumy z jakiej wykonana jest podeszwa. To ona w dużej mierze charakteryzuje właściwości podeszwy. W obuwiu trekkingowych najczęściej spotykane są mieszanki:

 • MOUNT
 • XS TREK

Rodzaje mieszanek gumy stosowane w produkcji podeszew Vibram

Twardość podeszwy Vibram

Na twardość podeszew (nie mylić z twardością butów) ma wpływ nie tylko budowa podeszwy ale również a może przede wszystkim mieszanka gumy jaka została użyta do produkcji. I tak na przykład mieszanka MOUNT (MOUNT to nie jest podeszwa jak podaje to większość sklepów z butami górskimi) z której produkuje się np poniższe rodzaje podeszew

 • Curcuma 1449
 • Maton 012C
 • Nepal 1044

i.t.d.

ma

 • gęstość 1,13-1,17 [g/cm2];
 • twardość [SHORE A] 75-81

natomiast twardość podeszew do półbutów jest o 50% niższa. Dotyczy to również ścieralności.  Z tego względu mamy czasami problem ze ścierającymi się podeszwami.

Pod logo Vibram mogą ukryć zarówno buty wojskowe, z niezwykle wytrzymałymi i podeszwami, jak i pantofle domowe (tak, Vibram wytwarza podeszwy, a także buty damskie). Jednak słyszymy “mam buty Vibram, więc są lepsze / lżejsze / trwalsze niż buty XY”. Takie stwierdzenie nie ma sensu, ponieważ słowo Vibram określa tylko producenta a nie jej właściwości. 

Bardzo ważną sprawą jest konkretny model podeszwy. Jeżeli podeszwa przeznaczona jest na warunki letnie, to prawdopodobnie zimą będzie się ślizgać na śniegu. I na odwrót. Jeżeli przeznaczona jest na warunki zimowe, to latem bardzo szybko będzie się zdzierać. Dlatego warto poszukać butów z uniwerslaną podeszwą, która w każdych warunkach zachowuje się poprawnie. My do naszej najnowszej kolekcji wybraliśmy podeszwę m.inn Curcuma, która na powyższym zdjęciu z katalogu jest na drugiej pozycji. Głębokość i budowa bieżnika pozwalają na dobrą trakcję w każdych warunkach. Warto wspomnieć, że podeszwa ta jest produkowana jeszcze we Włoszech. <

uty trekkingowe Acotango z podeszwą Vibram Curcuma

Buty trekkingowe Acotango z podeszwą Vibram Curcuma

Buty trekkingowe Acotango i podeszwa Curcuma

Nic nie pozostawiamy przypadkowi. Zanim do naszej kolekcji wybierzemy jakąś podeszwę Vibram, gruntownie sprawdzamy ją w różnych warunkach górskich aby mieć pewność, że nie zawiedzie was podczas wycieczki w górach.

Miejsca produkcji podeszew na świecie.
Firma Vibram jest z pewnością globalnym koncernem. Jej produkty wytwarzane są w różnych miejscach na świecie:

 1. Włochy,
 2. Chiny,
 3. Brazylia

co zgodnie z naszymi obserwacjami ma wpływ na jakość.

Buty trekkingowe z podeszwą VIBRAM

Żółte logo Vibram już na stałe będzie kojarzyło nam się bardziej z butami trekkingowymi i górskimi niż jakimikolwiek innymi. Trzeba przyznać, że podeszwy z firmy Vibram zdominowały rynek butów trekkingowych.

Buty trekkingowe z podeszwą Vibram.

Widok na buty trekkingowe i górskie na suszarce w górskim schronisku. Jak można się przekonać, Vibram zdominował rynek podeszew do butów trekkingowych i górskich.

Oczywiście marka ta jest gwarancją jakości, ale w porównaniu z inną marką zawsze trzeba porównywać poszczególne typy podeszew. A także wziąć pod uwagę ich przeznaczenie. Jeśli weźmiesz buty do biegania a Twoja trasa poprowadzi w dół po skałach, nawet magiczny Vibram nie uratuje cię przed zniszczeniem podeszwy.

Śliska podeszwa

Nasi klienci oczekują, że podeszwy nie będą się ślizgały i będą odpowiednio trwałe. Co zrobić, gdy pośród oferowanych standartowych podeszew nie możemy znaleźć odpowiedniej? Podjęliśmy współpracę z firmą Vibram, które przygotowała dla naszej firmy dedykowane podeszwy. Przygotowaliśmy wzór bieżnika, formę a także mieszankę gumy o właściwościach, które są według nas najodpowiedniejsze do produkowanych przez nas butów.  Podczas projektowania podeszwy przywiązywaliśmy dużą wagę zarówno do właściwości samoczyszczących podeszwy, dużej elastyczności nawet w niskich temperaturach, antypoślizgowości (sertyfikat SRC) oraz niskiej ścieralności.

Oto wynik naszej bezpośredniej współpracy z firmą Vibram. Podeszwa PHOBOS.

Dedykowana podeszwa Vibram do butów taktycznych i outdorowych

PHOBOS – elastyczna, trwała podeszwa stworzona wspólnie z firmą Vibram specjalnie dla naszej firmy

Podeszwa do butów wojskowych i taktycznych

Podeszwa EXPLORER przygotowana specjalnie dla naszej firmy

BUTY GÓRSKIE I WŁAŚCIWOŚCI VIBRAM

Dla nas  najważniejsze są jednak podeszwy do butów górskich i trekkingowych. Przemieszczając się nasze stopy mają kontakt z różnymi powierzchniami, zatem i spody butów powinny być odmienne. Odróżnia je na przykład kształt i głębokość profilu. Bieżnik czyli profil  w butach górskich jest zazwyczaj głębszy, powinien posiadać wyraźne kostkowanie, układające się w kanały odprowadzające wodę i błoto. Podeszwa podzielona jest na różne obszary, na grafice zaznaczone różnymi kolorami. Każdy obszar spełnia inną rolę, jeden odpowiedzialny jest za trakcję, inny przyczepność a jeszcze inny za hamowanie. Powierzchnie antypoślizgowe, bez wątpienia gwarantują wygodę i bezpieczeństwo na szlaku.

Co oznacza, że podeszwy są samoczyszczące ? Nie jest to zaawansowana technologia. Podeszwa powinna mieć otwarte kanały (zaznaczone strzałkami oraz stożkowe elementy bieżnika, co powoduje łatwiejsze oczyszczanie podeszwy.

Vibram HUNTING stosowany przez nas w modelu Condoriri
Vibram Grivola

W naszej ofercie obuwia znajdą Państwo również modele z podeszwą Vibram.

Vibram dzisiaj

 

FAQ wymiana podeszwy Vibram

Do artykułów, które zakupili Państwo w naszej firmie, w których podeszwa uległa starciu lub uszkodzeniu oferujemy odpłatną możliwość wymiany na nową. Warunkiem wymiany jest posiadanie faktury lub paragonu oraz dostępność podeszwy w naszym magazynie.


Czy można wymienić podeszwę Vibram lub inną w moich butach trekkingowych lub wojskowych?
Podeszwy wymieniamy TYLKO w butach wyprodukowanych przez naszą firmę Prabos. Ponieważ stara podeszwa musi zostać najpierw mechanicznie usunięta a skóra w miejscu klejenia ponownie szlifowana, niezbędne jest ocenienie czy skóra na butach jest w dobrym stanie. To determinuje czy podeszwa może być ostatecznie wymieniona czy nie.

Jaka jest cena wymiany podeszwy w butach?
Koszty zawierają się pomiędzy 200 a 250 zł co jest uzależnione od sposobu montażu podeszwy (system klejony lub system wtrysku bezpośredniego)

Ile trwa wymiana podeszwy w butach trekkingowych lub wojskowych
Z reguły w ciągu 3 tygodni jesteśmy w stanie odesłać buty z nową podeszwą.

Mam jednak buty z innej firmy. Co mam w tym wypadku zrobić?
W tej sytuacji zalecamy skontaktowanie się bezpośrednio producentem danego modelu lub z dystrybutorem marki w Polsce. Mamy nadzieję, że świadczą oni podobny do naszego serwis. Alternatywnie zachęcamy do zakupu butów w naszym sklepie a w przyszłości tego rodzaju problemy rozwiążemy szybko

Czy można wymienić również podeszwy wtryskowe?
Możemy wymienić również podeszwy wtryskowe ponieważ posiadamy do nich odpowiednie formy. Z tego względu wymieniamy podeszwy tylko w naszych butach

Tak wyglądają wymienione podeszwy w ponad 10-letnich butach

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Vibram
 2. https://eu.vibram.com/en/technology/compounds/
 3. https://www.vibram.info/vibramrepair/catalogo.php?id_categoria=2&livello=1

Wykruszona podeszwa w butach BW 2005

Czasami zdarza się, że podeszwy w starszych butach kruszą się. Przeczytaj co odpowiada za taki stan.

Dlaczego w starych butach po pewnym czasie odpada podeszwa?

Wyjaśniamy dlaczego po pewnym czasie rozpada się podeszwa i co jest tego przyczyną. Do napisania tego posta skłoniła nas dyskusja,

2 komentarze

Twój koszyk
Pasek boczny
Zacznij pisać aby zobaczyć produkty, których szukasz