Opublikowano Dodaj komentarz

PODESZWY VIBRAM

Podeszwa Vibram

Vibram® to najbardziej znany producent podeszew  używanych w obuwiu turystycznym, górskim i wojskowym.

Przeczytaj o historii powstania podeszew Vibram i stosowanych materiałach i rozwiązaniach konstrukcyjnych

Nazwa pochodzi od VItale BRAManiego, włoskiego alpinisty, wspinacza, przewodnika górskiego i przedsiębiorcy, który po stracie 6-ciu towarzyszy wyprawy na Mout Rasica w 1935 roku, rozpoczął poszukiwania materiału na bazie kauczuku, który nadawałby się na podeszwy do butów górskich i zapewniłby podeszwom przyczepność gwarantującą większe bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek. Wraz ze słynnym producentem opon Pirelli opracowali, w oparciu o specjalną metodę wulkanizacji Charlesa Goodyeara, antypoślizgową i wodoodporną podeszwę. Już 2 lata później w roku 1937 powstały pierwsze buty trekkingowe z nową podeszwą Vibram.

 

Pierwsza podeszwa Vibram. Źródło vibram.com

W efekcie jego prac, w 1954 roku, ekipa włoska zdobyła szczyt K-2w butach  na podeszwie z firmy VIBRAM. To był przełomowy moment dla firmy.

Histora. Wyprawa na K@ w butach z podeszwą Vibram

 

Do dnia dzisiejszego VIBRAM ewoluował i rozwijał się, tworząc ponad 100  rodzajów tej podeszwy, przeznaczonej do różnych terenów i różnych warunków atmosferycznych.

Rodzaje podeszwy VIBRAM

Podeszwa VIBRAM występuje w ponad 100 różnych rodzajach, przeznaczonych do użytkowania w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych i środowiskowych. Vibram produkuje podeszwy praktycznie do każdej aktywności sportowej: gry w golfa, sportów motocyklowych, jest również specjalna linia dla wędkarzy. Modele poszczególnych podeszew różnią się od siebie nie tylko gramaturą oraz składem chemicznym, czyli różną ilością odpowiednich składników występujących w gumie (różne mieszanki gumy jak np. XS Trek ;  Ice Trek ; Mount), mającą wpływ na twardość podeszwy Vibram, ale także kształtem profilu. Vibram w swoich materiałach informacyjnych dla producentów nie podaje twardości podeszwy, tak jak to znamy z butów np. trekkingowych. Jest to zrozumiałe ponieważ na twardość buta ma wpływ nie tylko sama podeszwa ale również materiały stosowane do produkcji butów, jak na przykład rodzaj materiału użyty do produkcji podpodeszwy czy też sztywnik (jeżeli występuje).
Na stronie firmy Vibram w dziale B2B można znaleźć szeroki wybór podeszew, do niemal każdej dziedziny sportu.

 

Rodzaje podeszew Vibram dla każdej dziedziny sportu
Podeszwy Vibram do butów trekkingowych. Katalog online dla zarejestrowanych producentów obuwia. Źródło: VIBRAM.COM.

Vibram nie jest materiałem

Vibram to tylko nazwa firmy. Nie jest to oznaczenie konkretnego materiału (konkretnej mieszanki gumy) i dlatego nie zawiera żadnych informacji na temat charakterystyki podeszwy. Pod logo Vibram mogą ukryć zarówno buty wojskowe, z niezwykle wytrzymałymi i podeszwami, jak i pantofle domowe (tak, Vibram wytwarza podeszwy, a także buty damskie). Jednak słyszymy „mam buty Vibram, więc są lepsze / lżejsze / trwalsze niż buty XY”. Takie stwierdzenie nie ma sensu, ponieważ słowo Vibram określa tylko producenta a nie jej właściwości. Bardzo ważną sprawą jest konkretny model podeszwy. Jeżeli podeszwa przeznaczona jest na warunki letnie, to pawdopodobnie zimą będzie się ślizgać na śniegu. I na odwrót. Jeżeli przeznaczona jest na warunki zimowe, to latem bardzo szybko będzie się zdzierać. Dlatego warto poszukać butów z uniwerslaną podeszwą, która w każdych warunkach zachowuje się poprawnie. My do naszej najnowszej kolekcji wybraliśmy podeszwę m.inn Curcuma, która na powyższym zdjęciu z katalogu jest na drugiej pozycji.

uty trekkingowe Acotango z podeszwą Vibram Curcuma
Buty trekkingowe Acotango z podeszwą Vibram Curcuma
Buty trekkingowe Acotango i podeszwa Curcuma
Nic nie pozostawiamy przypadkowi. Zanim do naszej kolekcji wybierzemy jakąś podeszwę Vibram, gruntownie sprawdzamy ją w różnych warunkach górskich aby mieć pewność, że nie zawiedzie was podczas wycieczki w górach.

Głębokość i budowa bieżnika pozwalają na dobrą trakcję w każdych warunkach. Warto wspomnieć, że podeszwa ta jest produkowana jeszcze we Włoszech. Dodatkowo firma Vibram produkuje czasami te same podeszwy w różnych lokalizacjach na świecie: Włochy, Chiny, Brazylia co zgodnie z naszymi obserwacjami ma wpływ na jakość. 

Buty trekkingowe z podeszwą VIBRAM

Żółte logo Vibram już na stałe będzie kojarzyło nam się bardziej z butami trekkingowymi i górskimi niż jakimikolwiek innymi. Trzeba przyznać, że podeszwy z firmy Vibram zdominowały rynek butów trekkingowych.

Buty trekkingowe z podeszwą Vibram.
Widok na buty trekkingowe i górskie na suszarce w górskim schronisku. Jak można się przekonać, Vibram zdominował rynek podeszew do butów trekkingowych i górskich.

Oczywiście marka ta jest gwarancją jakości, ale w porównaniu z inną marką zawsze trzeba porównywać poszczególne typy podeszew. A także wziąć pod uwagę ich przeznaczenie. Jeśli weźmiesz buty do biegani a Twoja trasa poprowadzi w dół po skałach, nawet magiczny Vibram nie uratuje cię przed zniszczeniem podeszwy.  Podjęliśmy współpracę z firmą Vibram, które przygotowała dla naszej firmy dedykowaną podeszwę. Przygotowaliśmy wzór bieżnika, formę a także mieszankę gumy o właściwościach, które są według nas najodpowiedniejsze do produkowanych przez nas butów.  Podczas projektowania podeszwy przywiązywaliśmy dużą wagę zarówno do właściwości samoczyszczących podeszwy, dużej elastyczności nawet w niskich temperaturach, antypoślizgowości (sertyfikat SRC) oraz niskiej ścieralności.

Oto wynik naszej bezpośredniej współpracy z firmą Vibram. Podeszwa PHOBOS.

Dedykowana podeszwa Vibram do butów taktycznych i outdorowych
PHOBOS – elastyczna, trwała podeszwa stworzona wspólnie z firmą Vibram specjalnie dla naszej firmy

BUTY GÓRSKIE I WŁAŚCIWOŚCI VIBRAM

Dla nas  najważniejsze są jednak podeszwy do butów górskich i trekkingowych. Przemieszczając się nasze stopy mają kontakt z różnymi powierzchniami, zatem i spody butów powinny być odmienne. Odróżnia je na przykład kształt i głębokość profilu. Bieżnik czyli profil  w butach górskich jest zazwyczaj głębszy, powinien posiadać wyraźne kostkowanie, układające się w kanały odprowadzające wodę i błoto. Podeszwa podzielona jest na różne obszary, na grafice zaznaczone różnymi kolorami. Każdy obszar spełnia inną rolę, jeden odpowiedzialny jest za trakcję, inny przyczepność a jeszcze inny za hamowanie. Powierzchnie antypoślizgowe, bez wątpienia gwarantują wygodę i bezpieczeństwo na szlaku.

Co oznacza, że podeszwy są samoczyszczące ? Nie jest to zaawansowana technologia. Podeszwa powinna mieć otwarte kanały (zaznaczone strzałkami oraz stożkowe elementy bieżnika, co powoduje łatwiejsze oczyszczanie podeszwy.

 

Vibram HUNTING stosowany przez nas w modelu Condoriri
Vibram Grivola

 

W naszej ofercie obuwia znajdą Państwo również modele z podeszwą Vibram.

 

Vibram dziśaj

Podeszwa Vibram wymiana

Do artykułów, które zakupili Państwo w naszej firmie, w których podeszwa uległa starciu lub uszkodzeniu oferujemy odpłatną możliwość wymiany na nową. Warunkiem wymiany jest posiadanie faktury lub paragonu oraz dostępność podeszwy w naszym magazynie.

Ile kosztuje wymiana podeszwy w butach

Koszt wymiany podeszwy Vibram lub innej jest uzależniony od rodzaju obuwia, czyli sytemu montażu. Zależy w głównej mirze od tego czy podeszwa jest montowa jaki klejona czy za pomocą wtrysku bezpośredniego. Cena waha się w granicach  230 zł. Jest to jednak często dużo taniej niż nowe buty.

„Pozdrawiam, chciałbym podzielić się pozytywnymi doświadczeniami z Prabos. Chodzę w butach tej firmy od 10 lat i…

Opublikowany przez Prabos Polska Wtorek, 2 kwietnia 2019

Wykruszona podeszwa w butach BW 2005

Czasami zdarza się, że podeszwy w starszych butach kruszą się. Przeczytaj co odpowiada za taki stan.

Dlaczego w starych butach po pewnym czasie odpada podeszwa?

Wyjaśniamy dlaczego po pewnym czasie rozpada się podeszwa i co jest tego przyczyną. Do napisania tego posta skłoniła nas dyskusja, którą można znaleźć na forum ntg.pl oraz tactical.pl (linki w stopce) dotycząca odpadania podeszew w butach, które przeleżały parę lat w magazynie czy też szafie i następnie po krótkim używaniu odpadła podeszwa. Temat ten porusza […]

0 komentarzy

 

Dodaj komentarz